Článek
„Rostliny mají otevřené květy a ty ohrožuje již minus jeden stupeň. Pod plachtou vydrží i pětistupňový mráz,“ řekl Novinkám Oldřich Kříž, majitel největší jahodárny v Plzeňském kraji. Zavřená poupata a plody jsou otužilejší. „Snesly by až dva stupně pod nulou,“ dodal.
Obří pásy z netkané textilie kryjí tři hektary jahodového pole. „Používáme je asi dvacet let a za tu dobu se nám nestalo, že by jahody pod plachtou zmrzly. A když, tak byla nevhodně položená - příliš těsně, květy se jí dotýkaly,“ podotkl Kříž.
Zachraň, co můžeš! Mráz může úplně zničit úrodu jahod
Zdejší latifundii nahrává i fakt, že hned vedle teče řeka Mže. „Vzduch je vlhký, a když mrzne, vytvoří se na plachtě ochranná izolační vrstva z jinovatky nebo slaboučkého ledu. Při malé vlhkosti by to bylo horší,“ vysvětlil farmář.
„Dříve jsme jahody před mrazem místo plachtou chránili rozstřikováním vody. To bylo časově náročné, a navíc hrozilo podmáčení rostlin,“ doplnil.
Textilie záhony kryje jen po nezbytně nutnou dobu. „Aby nebránila opylování květů. Kdyby bylo přes den teplo a mrzlo v noci, tak ji vždycky po ránu sundáme. Jenže teď je i přes den taková zima, že to nemá smysl,“ konstatoval Kříž.
Jahody v Plzni letos vykvetly s třítýdenním předstihem. „Dva týdny, to už to bylo, ale tohle nepamatujeme,“ poznamenal Kříž.
„Už jsme se chystali na to, jaké to bude, sklízet jahody počátkem května. Jenže chladné počasí rostliny zase zbrzdilo, takže se nakonec urychlí možná jen o nějakých deset dní. A sklizeň začne okolo poloviny května,“ uzavřel Kříž.
Když to dobře dopadne, natrhají tady přes třicet tun jahod.