Článek
„Jedná se o fary ve vesnicích, kde nefungují farní společenství. Dotčené budovy by zbytečně chátraly,“ řekla Právu mluvčí biskupství Alena Ouředníková.
V souvislosti s očekávanou postupnou restitucí církevního majetku biskupství zvýšenou aktivitu své realitní kanceláře nepředpokládá. Podle plzeňského biskupa Františka Radkovského není prodej restitučních nemovitostí na pořadu dne.
„Neuvažovali jsme o tom. Zatím mám pocit, že nám toho moc vracet nebudou,“ řekl Právu Radkovský.
Na webu Fary.cz je nyní v nabídce patnáct objektů. Například památkově chráněná fara v Čížkově – budova z roku 1680 je k mání za 2,7 miliónu. Nebo barokní fara v Křečovicích. Cena: milión.
Stav řady staveb je ale dost neutěšený. Třeba u na první pohled vyfiknuté fary v Lubenci zaujme poznámka: Sklep nelze popsat, neboť je zaplaven vodou do výše asi padesáti centimetrů.
Žádný nevěstinec!
Kupec musí souhlasit s tím, že někdejší fara nebude využívána v rozporu s dobrými mravy, třeba jako herna či nevěstinec. „To je přímo zakotvené v kupní smlouvě, stejně jako to, že pokud by chtěl objekt dále prodat, máme na něj předkupní právo,“ upozornila Ouředníková.
Výtěžek z prodeje zůstává konkrétní farnosti. „Peníze ale nejdou třeba přímo na opravu kostela, vkládají se do majetku, který dále vynáší – a z těchto zisků se pak hradí kupříkladu rekonstrukce církevních staveb,“ vysvětlila Ouředníková.
Farnosti tak třeba kupují byty, které pak dál pronajímají, jen v Plzni jich je v nabídce na uvedeném webu jedenáct, z toho jen tři jsou neobsazené. Biskupství provozuje i vysokoškolské koleje – dvojlůžkový pokoj stojí 2400 měsíčně.
Pro srovnání: na kolejích Západočeské univerzity se ceny pronájmů dvojlůžkových pokojů pohybují od 2120 do 2580 korun.