Článek
„Nechceme nasadit klasické bagry, půjdeme šetrnější mokrou cestou s využitím sacího bagru,“ řekl Novinkám náměstek plzeňského primátora Aleš Tolar (STAN).
Podle Martina Gregara z městské Správy veřejného statku bude třeba odstranit zhruba pět tisíc kubíků sedimentu. „Zmenšuje retenční schopnost rybníka, ale je naprosto nezávadný,“ ubezpečil Gregar.
„Sací bagr bude čerpat vodu s bahnem, to se přemístí do velkých vaků, převeze a vymodeluje se z něj nový břeh na západní straně Malého Boleveckého rybníka. Vznikne tam kout pro veřejnost, ornitologická pozorovatelna,“ uvedl Gregar.
Stavbaři v Brně utopili bagr. Při stavbě protipovodňových opatření je překvapila velká voda
Celý Bolevák zabírá přes padesát hektarů. Dotčený výběžek, který odděluje průtočná hráz s cestou, má čtyři hektary a na rozdíl od zbytku rybníka není rekreačně využíván.
„Měli bychom se vejít do pěti milionů,“ uvedl Gregar. „Musí se připravit projekt, získat příslušné povolení, otázkou je dotační spolufinancování,“ podotkl. „Vlastní práce snad proběhnou příští či přespříští rok,“ odhadl Gregar. Podmínkou je, aby kvůli ponoru sacího bagru byl Velký, a tedy i s ním propojený Malý Bolevecký rybník naplněný.
Chybí 41 centimetrů
Bolevák měl kvůli suchu minulých let a minimálnímu přítoku hluboko podstav, v září 2022 mu chybělo 128 centimetrů. Pak se rozběhl unikátní projekt, který do rybníka přečerpává přečištěnou vodu z řeky Berounky.
Ve čtvrtek 3. ledna scházelo už jen 41 centimetrů. Ostrůvek uprostřed, který signalizuje sucho, přelila voda, nyní je deset čísel pod hladinou.
Kvůli rozvodněné Berounce sice čerpadla od Vánoc stojí, pomohly ale deště. A to hlavně rybníkům v horní části bolevecké soustavy. Plný je Šídlovský i Třemošenský rybník.
Ještě Strženka
Většina kaskády už odbahněním prošla. „Sací bagr se nikde nevyužil,“ připomněl Gregar. Naposledy, v roce 2017, se zbavil sedimentů Senečák. Velký Bolevecký rybník nic podobného nečeká. „Stálo by to neskutečné peníze a ani to nepotřebuje,“ poznamenal Gregar.
Úpravy naopak čekají Strženku, malý rybník na počátku soustavy. Ten však nepatří Plzni, nýbrž Chotíkovu. „Letos nezačneme. Chystáme projekt, jde o území na hranici dvou katastrů, tak je to zdlouhavější,“ sdělila tamní starostka Eva Hirschfeldová (Občané pro Chotíkov).