Hlavní obsah

Platit nemocenskou od prvního dne? Nemocných výrazně přibude, hřímal Pospíšil

Praha

Návrh Senátu, aby se nemocenská platila od prvního dne a byla zrušena stávající třídenní karenční doba, v nedělní Partii na Primě tvrdě odmítl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Podle něj to poškodí podnikatele, protože výrazně přibude nemocných.

Foto: Petr Horník, Právo

Jiří Pospíšil

Článek

Podle návrhu, který připravila ČSSD, by firmy svým zaměstnancům proplácely 60 procent mzdy i během prvních dnů nemoci. Sazby pojistného na sociální zabezpečení by se současně měly zaměstnavatelům snížit z 25 procent na 24,8 procenta z vyměřovacího základu snížením sazby na nemocenské pojištění z 2,3 procenta na 2,1 procenta.[celá zpráva]

„Je to na úkor malých a středních podnikatelů, které to poškodí,“ řekl Pospíšil. Podle něj s tím všichni zaměstnavatelé včetně hospodářské komory nesouhlasí: „Pro mě je důležité, aby s tím souhlasili zaměstnavatelé, malé a střední podniky.“

V současnosti první dva týdny nemocenské platí nemocným zaměstnavatel, přičemž první tři dny nejsou hrazeny vůbec.

„Výrazně stoupne krátkodobá nemocnost. Od zavedení karenční doby klesla krátkodobá nemocnost na polovinu,“ uvedl Pospíšil další námitku s tím, že jde v zahraničí o běžnou věc: „Pravice nevymyslela nesmyslnou věc, polovina evropských zemí má karenční dobu.“ Kvůli tomu je v nich prý nižší nemocnost.

Podle Pospíšila se mají ze zdravotního pojištění platit závažná onemocnění, acylpyriny na banální chřipky si může každý koupit sám.

Na banální chřipku umírají tisíce lidí.
místopředseda Senátu Zdeněk Škromach

Jeho argumenty tvrdě odmítl místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD): „Na banální chřipku umírají tisíce lidí. Jsou takoví nemocní, kteří přecházejí nemoci, šíří tu banální chřipku. Pak jsou ty dopady mnohdy větší, než když se kurýrují od prvního dne.“

Tisíce lidí nicméně v Česku na chřipku neumírají. Například během poslední chřipkové sezóny od loňského září do letošního května této nemoci v ČR podlehlo přes osmdesát lidí. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu. [celá zpráva]

„Spousta lidí si nedovolí marodit, protože má strach, že ztratí zaměstnání,“ zdůraznil Škromach.

„To je argument, který je měkký a těžko se prokazuje,“ namítl Pospíšil na to, že lidé záměrně chodí do práce i nemocní. Naopak by podle něj nové úpravy mnozí zneužívali. Ponechání karenční doby platné od roku 2008 podle něj „zamezí simulaci“.

Populistický návrh?

Pospíšil také napadl Škromacha, že se návrh objevil půl roku před senátními volbami a naznačil, že je populistický, protože neprošel tripartitou.

„Návrh jsme podali před rokem a půl,“ namítl Škromach s tím, že je těžké nepřicházet s návrhy zákona v době před volbami, když se každý rok konají nějaké. „Máme povinnost hájit program, za který jsme byli zvoleni,“ dodal senátor a připustil, že „v koaliční vládě nejsou stejné názory“.

Pospíšil uvedl, že pokud chce vláda něco takového prosadit, měla by to platit ze svého. Podle něj stávající návrh poškozuje podnikatele.

Europoslanec by ale nebyl proti zavedení tzv. sick-days, v rámci kterých by si nemocní mohli vzít několik dnů volna kvůli nemoci, aniž by museli vybírat dovolenou nebo řešit neschopenku. [celá zpráva]

Anketa

Zneužili jste někdy nemocenské?
Ano
5,7 %
Ne
94,3 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 7696 čtenářů.
Související témata:

Výběr článků

Načítám