Hlavní obsah

Plácnout batole je v pořádku, říká lidovecká poslankyně

Aktualizováno

Poslankyně Nina Nováková (za KDU-ČSL) se postavila proti deklaraci, že tělesné tresty jsou nepřijatelné. Tu obsahuje vládní novela občanského zákoníku, který se vedle toho věnuje i zjednodušení rozvodů. Nováková chce svým pozměňovacím návrhem příslušnou pasáž smazat. Zákon je nyní ve druhém čtení ve Sněmovně.

Foto: Profimedia.cz

Poslankyně Nina Nováková

Článek

„V zákoně nemá být deklarace. V zákoně má být to, co nesmíme, a za to má být sankce,“ vysvětlovala svůj postoj Novinkám Nováková.

Části zákona, které chce zrušit, jsou podle ní proti slušným milujícím rodičům. „Ctím zásadu přiměřenosti, přiměřeně můžeme děti korigovat,“ dodala.

Přípustný a dětem pomáhající standard je podle ní například plácnutí dvouletého dítěte přes zadek, když je třeba ho poučit, aby neohrožovalo sebe nebo své okolí. „Navíc skoro všechny dvouleté děti mají plenkové kalhotky, takže to ani necítí,“ obhajovala svůj koncept.

Novela zákona má tělesné tresty na dětech označit za nepřijatelné, říká Laurenčíková

Domácí

Podle ní tak ale nelze činit soustavně. „Když to dělám pořád, tak by si na to dítě zvyklo a nemá to vůbec žádný účinek,“ upřesnila svůj pohled na výchovné metody. Jak často je plácnutí dvouletého dítěte přípustné, již neupřesnila.

Pasáž z občanského zákoníku o fyzických trestech dětí

Rodičovská odpovědnost zahrnuje povinnosti a práva rodičů, která spočívají v péči o dítě, zahrnující zejména péči o jeho zdraví a péči o jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj bez tělesného trestání, duševního strádání a jiných ponižujících opatření.

Do repertoáru vhodných trestů rovněž zahrnula i lehký pohlavek, byť pro ni osobně prý už nejde o nejlepší řešení. Současným dětem podle jejího názoru přílišná svoboda a neautoritativní výchova ubližuje.

Během obhajoby svých záměrů také přiznala, že jí prý přišlo směšné, když nedávno zesnulý klinický psycholog a odpůrce tělesných trestů Radek Ptáček tvrdil, že vhodnější cesta je opakované vysvětlování.

Výborný: Je to její osobní iniciativa

Novela prošla rozsáhlou diskusí uvnitř vládní koalice a její znění je minimum, na čem se konzervativci s liberály v kabinetu Petra Fialy dokázali shodnout. Pro některé kolegy je tak aktivita Novákové překvapením.

O svých plánech neinformovala ani ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), do jehož resortu příprava zákona spadá, nebo šéfa lidovců Marka Výborného, v jehož poslaneckém klubu působí.

„Ministr o ničem nevěděl,“ uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. „Se mnou nic nekonzultovala,“ reagoval Výborný s tím, že se skutečně nejedná o postoj celé KDU-ČSL a sám nehodlá nic takového podpořit. „To je zcela jistě její osobní iniciativa,“ dodal.

Později na síti X uvedl, že se od návrhu distancuje. „Považuji to za porušení pravidel našeho poslaneckého klubu. Toto deklarativní vyjádření není důvod ze zákona vypouštět. Děti si zaslouží naši ochranu,“ uvedl Výborný.

Anketa

Používáte fyzické tresty u dětí?
Ano, často
1,8 %
Ano, ale jen výjimečně
70,4 %
Ne
27,8 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 3261 čtenářů.

Část koaličních partnerů neskrývá naštvanost. „Jsem v šoku a zásadně proti. Budu se na to ptát předsedy lidovců,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09 Martina Ochodnická.

„Nerozumím, proč odstraňovat i pouhou deklaraci a vyjádření nějaké hodnoty,“ uvedla poslankyně za STAN Barbora Urbanová, která se tématu násilí nejen na dětech na půdě Sněmovny dlouhodobě věnuje.

Připomněla, že deklarace není jen o plácnutí přes zadek. „Čtrnáct procent dětí zažívá v rodinách násilí, s fyzickými tresty jako takovými se v českých domácnostech alespoň někdy ze strany svých rodičů setkalo 8 z 10 dětí,“ odcitovala statistiky. „Ostatní státy Evropské unie přistoupily k legislativnímu zakotvení nepřípustnosti tělesného trestání dětí. My jsme poslední, a jako kdyby to byl problém to říct,“ dodala.

Nina Nováková na to Novinkám řekla, že hlasování o svém pozměňovacím návrhu nechává na samostatném úsudku svých kolegů napříč spektrem. „To by bylo hodně smutné, kdyby si poslanec musel každé své jednání nechat schvalovat,“ reagovala na kritiku koaličních kolegů.

Týrané děti se v Česku nikde pomoci nedovolaly, zjistila studie

Domácí

Výběr článků

Načítám