Hlavní obsah

Piráty povede Hřib, Michailidu a další členové stranu okamžitě opustili

Aktualizováno

Piráti si po rezignaci předsedy Ivana Bartoše zvolili na sobotním zasedání celostátního fóra v Praze do čela pražského náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba. Ve druhém kole volby získal v internetovém hlasování 454 hlasů z celkového počtu kolem 1200 členů. Jeho hlavní vyzyvatel, bývalý senátor Lukáš Wagenknecht, dostal 401 hlasů. Někteří členové strany reagovali na zvolení Hřiba okamžitým odchodem ze strany.

Sjezd PirátůVideo: Novinky

Článek

„Chtěl bych poděkovat všem za podporu, vnímám to jako veliký závazek, byť nás čeká spousta práce. Chtěl bych ještě jednou poděkovat Ivanu Bartošovi, protože jen díky němu došli Piráti tak daleko a stali se nejúspěšnější pirátskou stranou,“ řekl Hřib bezprostředně po vyhlášení výsledků. Bartoš se při loučení dočkal ovací vestoje.

„Chci, abychom si všichni uvědomili, že cílem politiky není politika samotná, ale je to volič. Proto nás čeká spousta práce. Vnímám, že je nutné připravit stranu na volby. Ta práce nás čeká už dnes. Je to hlasování o nové pirátské vlně,“ řekl s odkazem na svůj návrh vnitřní reformy, která má třeba zvýšit kvórum pro důležitá hlasování, například o kandidátkách, na 60 procent. Podle něj bez schválení reformy bude strana směřovat k „tříprocentní bezvýznamnosti“.

Vyzval také, aby straníci vybrali za místopředsedy kandidáty, kteří jeho návrh podpořili. Vyjmenoval konkrétně Hanu Hajnovou, Michala Bláhu, Mikuláše Ferjenčíka a Štěpána Štrébla. Wagenknecht z volby místopředsedů odstoupil.

Piráti jako ODS za Topolánka. Ať zvolí za šéfa kohokoliv, přijdou o hlas ve Sněmovně

Domácí

Jako prvního místopředsedu straníci nakonec Hřibovi vybrali bývalého radního Olomouckého kraje Martina Šmídu, druhou místopředsedkyní bude zastupitelka Telče Hana Hajnová a třetím někdejší Bartošův poradce v oblasti digitalizace Michal Bláha. Čtvrté místo zůstalo neobsazené, protože žádný z kandidátů nezískal dostatečný počet hlasů. Rozhodovat se o čtvrtém místopředsedovi tak bude v blízké době na internetu.

Návrh reformního balíku Nová vlna byl schválen v prvním kole s velkým jásotem přítomných Pirátů. Do budoucna budou například Piráti vybírat nejprve lídra kandidátky, který pak sestaví zbytek kandidátky podle svých představ. Pro její schválení bude zapotřebí 60 procent hlasů oblastního fóra. Pokud by kandidátka neprošla, hlasovalo by se postaru, kdy fórum volí každou pozici zvlášť.

Přemilé bytosti, napsala Michailidu

Reformní snahy a zvolení Hřiba vedly k tomu, že někteří straníci požádali ještě téhož dne o vyloučení ze strany nebo o pozastavení členství. Byla mezi nimi i vedoucí meziresortního programového týmu Návykové chování Jana Michailidu, která před časem vyvolala pozdvižení, když připustila, že se hlásí k původní komunistické ideologii.

„Přemilé bytosti předsednictva, prosím o zprocesování mého ukončení členství k 17. 11. 2024,“ napsala na pirátském fóru.

„Členská základna si vybrala směr, který je s mojí další účastí neslučitelný,“ dodala k tomu na síti X.

Odvolání Michailidu z vedení Pirátů vyvolalo vášně

Domácí

Wagenkechtovi nepomohla ani podpora protikandidátů

Wagenknecht měl původně nadějně nakročeno k úspěchu. Před samotným hlasováním ho během debaty kandidátů na šéfa strany podpořili senátorka Adéla Šípová a ostravský zastupitel David Witosz, kteří z volby odstoupili.

„Lukáše znám, strávila jsem s ním v Senátu čtyři parádní roky. Je to parťák, pokud budu zvolena místopředsedkyní, ráda s ním budu spolupracovat,“ zdůvodnila svůj manévr Šípová. A Witosz na ni navázal: „Chcete sjednocení strany? Tak toto se přesně právě teď děje.“ Podle něj mohl Wagenknecht navázat na práci Bartoše.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Mimořádné zasedání celostátního fóra Pirátů. Na snímku je loučící se předseda Ivan Bartoš.

V prvním kole směl každý člen volit libovolný počet kandidátů. Wagenknecht získal necelých 500 hlasů, Hřibova podpora se přes pět stovek přehoupla. Jejich zbylí vyzyvatelé, bývalý náměstek libereckého hejtmana Zbyněk Miklík a někdejší místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl, skončili po prvním kole. Miklík po neúspěchu rovněž podpořil Wagenknechta, Štrébl Hřiba.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Předseda Pirátů Zdeněk Hřib

Předvolební debata kandidátů přitvrdila ve chvíli, kdy došlo na kauzy Dopravního podniku hlavního města Prahy, který spadá do gesce radního Zdeňka Hřiba. Podle něj kauzy nemohou Piráty za rok ve sněmovních volbách poškodit.

Pirát Pontský

„Získali jsme v Praze 18 procent, to je rekord. Ještě víc než v roce 2018,“ uvedl Hřib s tím, že ani kauza Dozimetr v době, kdy Hřib stál v čele magistrátu, jejich pověst nepoškodila. Zdůraznil, že výběrové řízení na šéfa dopravního podniku se nepodařilo Pirátům prosadit kvůli odporu koaličních partnerů. Po poslední kauze ale už se výběr nového šéfa v konkurzu prosadit podařilo, dodal.

Witosz nato připomněl první úspěšnou pirátskou kampaň, kdy se s vězeňským autobusem vyvezli do Sněmovny. „A co se z nás stalo po těch letech? Pilát Pontský,“ zahřímal. „Již v roce 2021 byly na našem fóru záznamy lidí, kteří říkali, že se v dopravním podniku děje něco nekalého. Zklamali jsme svoje voliče, protože v politice nejde o to, co kdo udělal, ale jak jsme zareagovali a jak jsme situaci zvládli,“ uvedl.

Štrébl se zase navezl do Wagenknechta, že za jeho působení v dozorčí radě Pražských služeb byla schválena odměna šesti milionů Patriku Romanovi, bratrovi někdejšího šéfa ČEZ Martina Romana. Wagenknecht mu odvětil, že by si měl celou situaci nastudovat. „Férová kampaň je nelhat, tak prosím nelži,“ dodal.

Bartoš dostal řád čestného kapitána

Odcházející předseda Bartoš Hřibovi poblahopřál. Ve svém projevu vyzdvihl, že pirátská strana zůstává s čistým štítem, že má zkušenost ze všech pater politiky a ve svých řadách spoustu expertů, kteří přinášejí funkční řešení.

„Vznikli jsme odspodu, nenecháme se koupit, neměli bychom se ani nechat zastrašit,“ řekl na úvod celostátního fóra.

Po jeho projevu nastaly dlouhé ovace vestoje a zjevně dojatý Bartoš dostal certifikát Řád čestného kapitána. Podle uvaděčky za to, že téměř 15 let v čele strany byl oporou straníkům, udělal ze strany nejúspěšnější evropskou stranu v Evropě, že dokázal, že i s dredy se dá dělat seriózní politika, a že odehrál na ulicích na harmoniku víc než kterýkoli jiný politik.

Po Ivanovi to bude těžké. Piráti se na sjezdu loučili s Bartošem dlouhým potleskem

Domácí

Související články

Výběr článků

Načítám