Článek
O výsledku referenda jako první informoval Deník N, podle nějž o návrhu hlasovalo 456 Pirátů a pro jich bylo 296.
Změny potvrdila Novinkám a Právu mluvčí strany Lucie Švehlíková. „Piráti schválili reformu zobrazování internetového fóra a interních komunikačních platforem. Na jednání strany tak fakticky bude mít přístup jen člen či registrovaný příznivec strany, jako host má přístup na jednání strany registrovaný příznivec či blízký spolupracovník strany, pokud není jednání uzavřené,“ popsala.
Dodala, že i nadále bude strana komunikovat s veřejností na jiných internetových platformách a na osobních setkáních.
Netrvalo dlouho a Piráti už začali ve Sněmovně vládu zlobit
Pirátské fórum bylo ojedinělým projektem mezi politickými stranami a bylo symbolem pirátské transparentnosti. Jenže postupně rostly řady těch, kteří s ním nesouhlasili, protože na něm občas docházelo k veřejným roztržkám a trapným situacím. Po vypnutí veřejných debat volal například někdejší pirát, ministr zahraničí Jan Lipavský.
Bude to stát spoustu sil
Co však má straně v očích veřejnosti pomoci, komplikuje život administrátorům.
„To bych taky rád věděl, jaké všechny podrobnosti to obnáší. Strana si odhlasovala, že do šesti měsíců se mají zavřít diskusní prostory strany. Jsou nějaké povinnosti, které říkají, že zápisy a rozhodnutí se mají zveřejňovat, což se doteď dělo právě na fóru. Takže budeme muset technicky řešit, kde jinde to budeme zveřejňovat. Vyvolává to spoustu dalších otázek a nejasností a ta implementace nás bude stát spoustu sil,“ řekl Novinkám a Právu šéf administrativního odboru strany Vojtěch Pikal.
Po vypnutí diskusního fóra volala řada významných členů strany. Například podle někdejšího hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka se stalo přežitkem. „Fórum mělo velký smysl před 15 lety a pomohlo nám dostat se tam, kde Piráti jsou. Ale politická kultura i marketing se obrovsky změnily a teď je pirátské fórum archaické stejně, jako vypadá jeho grafický vzhled,“ řekl před časem.