Článek
Mezi nimi je i požadavek, aby strategická komunikace státu byla koordinovaná. „Poplašné zprávy a panika často vycházejí z dezinterpretace veřejných informací, které stát poskytuje,“ píší v plánu Piráti. Strategická komunikace musí stát na tom, že příslušné ministerstvo zajistí relevantní a ověřené informace, předá je veřejnosti a dokáže pak koordinovat i komunikaci ostatních úřadů.
Dva body ze strategie jsou prý už splněné. Jde o metodiku vypracovanou ministerstvem pro místní rozvoj, která má předejít umisťování inzerce na weby s manipulativním či nepravdivým obsahem, ale také zřízení oddělení pro strategickou komunikaci na klíčových institucích, jako jsou ministerstva vnitra, obrany či zahraničních věcí.
Evropská komise vyšetřuje Facebook a Instagram kvůli dezinformacím
Do plánu zařadili Piráti i nutnost důsledného monitoringu a rychlou reakci v případě šíření manipulativního obsahu. „Pokud se objeví lež, nesmysl nebo nepřesnost, je potřeba zareagovat co nejrychleji, v řádu hodin, což brání šíření manipulativního obsahu,“ řekl Lipavský. Důležitá je podle něj koordinační role úřadu vlády, kterou chce podpořit.
„Právo nebýt manipulován“
Stát by měl transparentně vyhodnocovat osvětové a informační kampaně, do kterých investuje, zaměřit by se měl i na vymáhání platného práva v on-line prostředí, tvrdí Piráti.
Strana chce pracovat na modernizaci a inovaci výuky ve školách, ale také na podpoře občanské společnosti. Podpora organizací, které se zaměřují na zranitelné skupiny obyvatel, by pak měla být systematičtější a vytvářet smysluplný celek.
Proruská aktivistka vyzývala k denacifikaci Česka. Dostala podmínku
Vzniknout by měla legislativa, která bude lidi bránit před obsahem vytvořeným například umělou inteligencí, Piráti v té souvislosti hovoří o „právu nebýt manipulován“. Rozšířit chtějí i spolupráci státu s veřejnoprávními médii. Pracovat by se mělo i na odolnosti státu. „Musíme rozšířit pravidelná školení, která lidi ve strategických sektorech s dopadem na bezpečnost připraví na možné útoky. Stát musí brát vážně hybridní hrozby a chránit svou klíčovou infrastrukturu,“ řekl pirátský europoslanec a lídr evropské kandidátky Marcel Kolaja.
Vláda v programovém prohlášení uvádí, že prosadí odbornější přístup k obraně v informačním prostoru. „Po vzoru zahraničí připravíme legislativní i nelegislativní opatření, která umožní lépe se bránit proti škodlivým dezinformacím, aniž by byla narušena svoboda slova,“ stojí v dokumentu. V březnu 2022 zřídila vláda zmocněnce proti dezinformacím, kterým se stal Michal Klíma. Skončil po necelém roce loni v únoru, jeho agenda připadla poradci pro národní bezpečnost Tomáši Pojarovi.