Článek
Celostátní fórum Pirátské strany mělo na výběr ze dvou návrhů. V tom, které prošlo, je výzva pro pirátské poslance a ministry, aby „v rámci svých možností navrhli okamžité odvolání Pavla Blažka z postu ministra spravedlnosti“, a také úkol pro předsedu strany Ivana Bartoše, aby se do věci týkající se požadavku na odvolání Blažka pokusil zapojit i hnutí STAN, s nimiž vytvořili Piráti koalici v posledních volbách do Sněmovny.
Pro tento návrh hlasovalo 331 členů z celkem 545 hlasujících, což odpovídá zhruba polovině členské základny.
Pro druhé, neúspěšné, navrhované usnesení, které obsahovalo pouze výzvu pro pirátské poslance a ministry, bylo 256 hlasujících. 111 Pirátů bylo celkově proti.
„Pro nás je klíčové, aby mohli mít občané na rozdíl od éry Andreje Babiše důvěru ve stát, systém a spravedlnost. Mnohahodinové setkání ministra spravedlnosti s lobbistou tohoto typu, které nebylo veřejnosti dostatečně hodnověrně vysvětleno, skutečně podrývá důvěru ve vládu a vzbuzuje u občanů mnoho otázek. V případě Pavla Blažka se navíc bohužel dlouhodobě objevuje kontroverzí celá řada. Kritika vůči některým jeho krokům nejde jen od Pirátů, ale hlavně veřejnosti, investigativních médií, protikorupčních organizací,“ uvedl k výsledku hlasování šéf Pirátů Ivan Bartoš s tím, že důvěru občanů nelze brát na lehkou váhu a hazardovat s ní.
Blažek rezignovat odmítá, navzdory Pirátům
Bartoš zároveň připomněl, že již v průběhu srpna navrhl na koaličním jednání, aby ODS zvážila odvolání Blažka z funkce. „Za to se nyní oficiálně postavila celá Pirátská strana a projedná to také poslanecký klub. Je namístě rovněž oslovit naše koaliční partnery ze STAN, jak věc v tuto chvíli vnímají. Odpovědnost za další řešení je na ODS, která odpovídá za celkový obraz a fungování vlády i ministerstva spravedlnosti. To za ni nikdo jiný udělat nemůže,“ dodal Bartoš.
Piráti jsou nejmenší vládní i sněmovní stranou. V dolní komoře parlamentu mají čtyři poslance, v osmnáctičlenné vládě sedí na třech resortech - místního rozvoje, zahraničí a legislativy. Bartoš je zároveň místopředsedou vlády pro digitalizaci.
Vzhledem k počtům a velikosti poslaneckého klubu mají jen omezené možnosti, jak tlačit na odvolání ministra. Usnesení klubu ve Sněmovně by bylo jen proklamací, na vládě je rozhodnutí na premiérovi Petru Fialovi, který je z ODS jako Blažek.
Fiala už vzkázal, že čeká, že ho Piráti o hlasování informují, a připomněl také koaliční poměry, že je personální obsazení resortů v rukou jednotlivých stran.
Blažek odstoupit odmítá
Blažek už v neděli v ČT řekl, že rezignovat odmítá. „Rozhodnutí nezávisí jen na mně. Já si chybu uvědomuji, tu symboliku, která v tom je, ale nevidím důvod k odstoupení,“ uvedl ministr spravedlnosti.
Kauza odstartovala v polovině srpna, když Seznam Zprávy upozornily na pět hodin trvající setkání Blažka s Nejedlým v restauraci na pražském Žižkově. Nejedlý tam měl mít rodinnou oslavu, podle Blažka šlo o náhodné setkání. V restauraci se podle svých slov schovával před bouřkou.
Setkání s Nejedlým musel Blažek vysvětlovat v koalici, vedení strany i premiérovi Petru Fialovi. Ten se ho zastal, byť mu za setkání udělil „žlutou kartu“. Přihlédl prý k dobrému hodnocení jeho práce v čele resortu spravedlnosti i k tomu, že podle Blažkova vysvětlení šlo o společenské setkání bez agendy.
Piráti o Blažkovi hlasovali už v červnu. Tehdy se usnesli, že ve funkci ministra spravedlnosti ohrožuje důvěru v právní stát i plnění cílů vládního programového prohlášení. Hlasování bylo tehdy vyvoláno v souvislosti v možným střetem zájmů Blažka ve vztahu k vyšetřované brněnské bytové kauze a některými jeho kontroverzními výroky.