Hlavní obsah

Piráti chtějí o kůrovci jednat ve Sněmovně

Právo, Jan Holý

Piráti považují způsob řešení kůrovcové kalamity státním podnikem Lesy ČR (LČR) na Moravě a ve Slezsku za fatální systémové selhání státu a chtějí o situaci jednat ve Sněmovně. Vysvětlení budou chtít i od ministrů zemědělství a životního prostředí.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Odvolávají se přitom na výsledky kontroly České inspekce životního prostředí (ČIŽP), která ve veškerých lesích ve správě LČR v Moravskoslezském kraji proběhla od srpna 2017 do března 2018.

Podle inspekce podnik přispěl v letech 2015 až 2017 k šíření kůrovcové kalamity v kraji. K vytěžení napadených stromů docházelo i s dvouměsíčním zpožděním a dříví napadené kůrovcem podnik často skladoval poblíž lesních porostů, takže se brouk šířil dál.

Lesy se brání

„Výsledky kontroly jsou neuvěřitelné. Budeme chtít věc řešit ve Sněmovně. Jasně se ukázalo, že primární příčinou kalamity je špatný způsob hospodaření a totální selhání systému státní správy lesů,“ sdělil Právu místopředseda zemědělského výboru Sněmovny Radek Holomčík (Piráti).

Lesy ČR se závěry inspekce zásadně nesouhlasí, odmítají její postup, způsob vyhodnocení situace i vypořádání se s námitkami. Proti rozhodnutí se chtějí bránit soudní cestou. „Protokol o výsledku kontrolních šetření vyhotovila inspekce 23. března. Lesy ČR proti němu podaly námitky. Inspekce 30. července rozhodla o uložení pokuty ve výši 3,5 milionu korun,“ sdělil Právu současný ředitel LČR Josef Vojáček.

Dodal, že se podnik 13. srpna odvolal. „Ministerstvo životního prostředí ale 25. října odvolání zamítlo. „Nyní Lesy ČR připravují žalobu,“ uvedl Vojáček.

Vojáčka jmenoval ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) do funkce počátkem září. Předtím šéfoval Lesům ČR Daniel Szórád. Toho v polovině května odvolal tehdejší ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO) kvůli údajnému zanedbání boje s kůrovcem. Szórád ale odmítl, že by kvůli jeho řízení podnik likvidaci kůrovcové kalamity nezvládl.

Mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP) Petra Roubíčková Právu bez dalších podrobností jen potvrdila, že zprávu ČIŽP má. „Ano, MŽP má závěry nyní k dispozici,“ uvedla.

Odborník: Pokuty kůrovce nezastaví

Pokud není kontrola pravomocně ukončena, informace z kontroly ČIŽP poskytnout nemůže. „Jakmile kontrola právní moci nabyla, byly její závěry a dokument sněmovnímu výboru poskytnuty,“ sdělila Právu Jana Jandová z tiskového oddělení ČIŽP.

„Na zprávu inspekce je třeba pohlížet objektivně. V době, kdy došlo k šetření, se situace na severní Moravě kvůli extrémnímu suchu radikálně zhoršila. Objem nahodilých těžeb skokově narostl o stovky procent. Nedostatky, které inspektoři odhalili, se ale týkají maximálně několika procent ploch,“ potvrdil Právu odborník Jan Příhoda ze think-tanku Czech Forest.

Navíc podle něj jen udělování pokut vlastníkům lesů v době nejhorší přírodní katastrofy kůrovce nezastaví.

Výběr článků

Načítám