Článek
Podle soudu byl podnět podán pozdě, neboť byla překročena desetidenní lhůta, která začala běžet již 11. listopadu loňského roku. Návrh byl podán až 23. listopadu.
„Snahu napravit procesní pochybení pomocí použití jiného procesního prostředku Ústavní soud ve své judikatuře neakceptuje,“ uvádí verdikt, který připomíná rovněž skutečnost, že platnost zvolení poslanců byla ověřena mandátovým a imunitním výborem Sněmovny, proti němuž nikdo nehlasoval ani nevznesl námitku.
ÚS z procesních důvodů odmítl „ústavní stížnost“ České pirátské strany a politického hnutí Starostové a nezávislí, podanou kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách: https://t.co/n96hrwpNKy Návrh byl podán po lhůtě 10 dnů stanovené v § 85 odst. 2 zákona o ÚS.
— Ústavní soud (@usoud_official) January 26, 2022
Podle koalice se hlasy přepočítávaly podle nového volebního zákona špatně a hnutí STAN přišlo o jeden poslanecký mandát.
Piráti a Starostové nevzdávají boj o další poslanecké křeslo. Obrátili se na Ústavní soud
Koalice se chtěla také domoci neplatnosti zvolení tří kandidátů, Ondřeje Babky (ANO), Karly Maříkové a Jaroslava Dvořáka (oba SPD). Místo nich by měli ve Sněmovně zasednout Miloň Slabý (STAN), Petra Svedíková Vávrová a Pavel Jelínek (oba SPD).