Hlavní obsah

Pirát Profant: Ve Sněmovně jsou bílí páprdové, kteří inklinují k fašismu

Podle pirátského poslance Ondřeje Profanta je Poslanecká sněmovna „plná konzervativních bílých páprdů a velká část inklinuje k fašismu“. Řekl to tento týden na předvolební debatě o manželství pro všechny, kterou v rámci probíhajícího festivalu Prague Pride pořádala iniciativa Jsme fér.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ondřej Profant na archivním snímku

Článek

„Problém je zcela jednoduchý. Sněmovna je plná konzervativních bílých páprdů a velká část inklinuje k fašismu. V této situaci je to prosazovat docela těžké. A kdo tomu nevěříte, tak se podívejte na projednávání prvního čtení manželství pro všechny,“ reagoval Profant na dotaz, co mohou udělat občané pro to, aby se legislativní proces schvalování zákona o manželství pro všechny urychlil.

Na Profantův pondělní výrok reagoval na Twitteru exposlanec TOP 09 Miroslav Kalousek, který uvedl, že za „páprdu“ považuje samotného Profanta. Zároveň připustil, že jsou v dolní komoře i vypjaté postoje, ale nikdo podle něj k fašismu neinklinuje. „Nevidí si do úst,“ tepal piráta.

„K extremismu bohužel někteří dnešní poslanci neoddiskutovatelné inklinují,” odpověděl Profant Novinkám na dotaz, jak to s inklinací kolegů poslanců k fašismu myslel.

„Ve Sněmovně v současné době zasedá například strana SPD, kterou zmiňuje ve své zprávě o extremismu i MVČR. Připomeňme, že jejího člena chtěla například policie stíhat za podezření na popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy,” dodal Profant zřejmě v narážce na poslance SPD Miloslava Roznera, kterého za slova o „neexistujícím pseudokoncentráku” v Letech chtěla stíhat policie, poslanci jí ho ale v březnu 2019 odmítli vydat.

„Takové názory a jednání podle Pirátů do vyspělé demokratické země nepatří. I proto vnímáme jako enormní hrozbu pro naši zemi i občany, že se vláda právě o strany jako SPD či KSČM opírá. Je s podivem, že to například panu Kalouskovi přijde v pořádku,” řekl Novinkám Profant.

Během zmíněné debaty současně tazatel poukazoval na to, že zákon ležel ve Sněmovně téměř tři roky, než prošel na konci dubna prvním čtením.

Manželství i pro homosexuály tehdy podpořilo 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů, konkrétně ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Naopak zamítnutí novely občanského zákoníku o manželství homosexuálů prosazovali poslanci ODS, SPD a Trikolóry.

Do voleb zřejmě zákon spadne pod stůl

Nyní zamířil návrh k posouzení výborům. Podle očekávání se však schválení zákona do konce volebního období nestihne. Poslance čeká do říjnových voleb pouze jedna řádná schůze v druhé polovině září.

Manželé stejného pohlaví by měli podle novely stejná práva a povinnosti jako manželé opačného pohlaví, která u registrovaného partnerství absentují. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči.

Výběr článků

Načítám