Článek
V pátek to šestnácti stovkám šokovaných zaměstnanců základny přetlumočil náčelník generálního štábu Pavel Štefka, jako návrh nové koncepce, která by měla platit od 1. ledna příštího roku. O návrhu však musí ještě rozhodnout vláda. Podle neoficiálních informací však nová koncepce byla projednávána bez účasti velení vzdušných sil.
O profesionalizaci se rozhodlo zhruba před rokem. V loňském roce zde získalo práci na 122 lidí. Ke službě na letecké základně se přitom přihlásilo přes 900 uchazečů. V letošním roce nabrali vojáci další stovky zaměstnanců, pro které znamenala práce u armády jasnou perspektivu.
Za daných okolností, bude problém vyřešit jejich situaci v souladu se zákoníkem práce. Profesionálové měli na základně nahradit zhruba 550 vojáků základní služby. Úspěšné adepty čekala mzda kolem 11 000 korun a náborový příplatek 30 000 korun a v případě středoškolského vzdělání až 40 000 korun, při zaměstnaneckém poměru na dobu tří let.
Základna taktického letectva v Náměšti se na základě rozhodnutí velení NATO měla stát jedním ze dvou páteřních vojenských letišť. Druhým je čáslavská letecká základna. Zda-li se v rámci nové armádní koncepce bude rušit i tento projet není prozatím známo.
Je tedy otázkou, zda se po více než 40 letech dočkají vzletové dráhy zásadní rekonstrukce, aby zde mohla přistávat i těžká nákladní letadla. Letos měly být zahájeny práce na energetických sítích, novém bezpečnostním systému ostrahy letiště a modernizaci výcvikového centra v Kramolíně. Náklady se pohybují kolem 300 až 400 miliónů korun.