Článek
„Na jednání s ministryní zahraničí Norska Eriksen Soreideovou jsem ocenil vzájemné vztahy, Norské fondy i environmentální politiku. Jsem rád, že se podařilo domluvit i lepší komunikaci ohledně dětí českých krajanů. Chceme společné bezpečnostní a obranné projekty i spolupráci v rámci NATO,“ napsal Petříček na Twitter.
Na jednání s ministryní zahraničí Norska #EriksenSoreide jsem ocenil vzájemné vztahy, Norské fondy i enviroment. politiku. Jsem rád, že se podařilo domluvit i lepší komunikaci ohledně dětí českých krajanů. Chceme společné bezpečnostní a obranné projekty i spolupráci v rámci @NATO pic.twitter.com/D8YPwZEy2q
— Tomáš Petříček (@TPetricek) 8. února 2019
Na otázku Práva, zda se věnoval i situaci okolo rodiny Michalákových, známé případem dvou českých chlapců odebraných matce úřadem na ochranu dětí Barnevernet, Právu napsal: „O českých dětech jsme hovořili.“
Zapojte do věci Visegrád, vyzvala Babiše Chalánková
K řešení situace vyzvala v úterý ministra senátorka Jitka Chalánková (nestr.). Podle ní by měl Petříček vysvětlit, co konkrétně má „zlepšení komunikace ve věci dětí českých krajanů“ znamenat a v čem českým občanům prospěje.
„Považuji za žádoucí, aby za dané situace premiér Andrej Babiš dostál svému slovu a inicioval jednání a společný postup vůči Norsku s dalšími premiéry zemí Visegrádu, jejichž občané se v Norsku ocitli ve stejné situaci jako Eva Michaláková,“ napsala Chalánková.
„Pouze silný politický tlak může Norsko přimět k respektování mezinárodního práva na ochranu rodiny a dětí a vést k ústupkům v konkrétních případech,“ dodala.
Ocenila postoj polské vlády, která odmítla ustoupit tlaku Norska. Polský konzul byl za svou aktivní pomoc polským rodinám ve sporech s Barnevernetem vyhoštěn, na oplátku pak Polsko vyhostilo norského diplomata.