Článek
Kontroloři upozornili, že řádně vyřešenou kanalizaci nemá především Praha a okolní obce. V hlavním městě bude třeba rekonstruovat ústřední čistírnu odpadních vod, přičemž termín její rekonstrukce se opakovaně odsouval. První část rekonstruované ústřední čistírny by měla začít fungovat v roce 2019, druhá až v prosinci 2021.
Celkem vyčíslil NKÚ předpokládané náklady na dobudování sítě na sedm až osm miliard korun. ČR zároveň hrozí kvůli neplnění závazku sankce ze strany EU.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Původní předpoklad hovořil o tom, že na dobudování infrastruktury po celé zemi do roku 2010 bude stačit 75 miliard, které budou rovným dílem poskytnuty Evropskou unií, státním rozpočtem a investory.
Kontroloři přičítají zpoždění „roztříštěným kompetencím a chybějící komunikaci mezi orgány”. V praxi tak docházelo k nesouladu mezi složkami státní správy.
Obce nebyly připraveny, tvrdí ministerstvo
Ministerstvo zemědělství v reakci uvedlo, že důvodem zdržení je pomalý rozjezd Operačního programu životní prostředí a špatná investorská příprava měst a obcí.
Resort dále tvrdí, že „do konce letošního roku by měla evropské požadavky splnit všechna zbývající nevyhovující města s výjimkou Prahy”. Uvedl to mluvčí ministerstva Hynek Jordán. Právě jí se ale problém nejvíc týká.
Ignorace pravidel
Ministerstvo zemědělství, do jehož gesce problematika spadá, přitom podle NKÚ v řadě případů ignorovalo pravidla, podle nichž měly být dotace rozdělovány.
„O dotacích z některých programů od listopadu 2011 rozhodoval přímo ministr zemědělství nebo jeho náměstek. Ignorovali přitom pravidla programů, která jasně určují, komu a za jakých okolností může být dotace udělena,” upozornili kontroloři.
Dotaci například dostal státní podnik, ačkoliv tyto peníze nebyly pro státní podniky určeny. Někteří také dostali peněz víc, než pravidla povolovala.