Článek
Kontroly veterinářů prokázaly, že pět vlků žije ve zcela nevyhovujících podmínkách a bez příslušného veterinárního povolení. Šelmy se majitelům podařilo díky zpřísněné legislativě zabavit a ve středu byly převezeny do záchranného centra pro chladnomilné šelmy v táborské zoo, které se jako jediné v České republice otevřelo teprve nedávno. Do té doby totiž nebylo zabavené šelmy kam dávat, a tak většinou stále žily u svých majitelů.
Odchyt i převoz zvířat proběhly hladce, a to díky spolupráci veterinárního lékaře, ošetřovatelů z Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou a také pražských hasičů.
„Jsem velice rád, že dlouhodobé a náročné úsilí o vyřešení nelegálního chovu vlků žijících v tristních a naprosto nevyhovujících podmínkách malého dvorku v pražských Řepích konečně začalo přinášet své plody. Zvířata budou moci od teď zažívat to, co znamená mít velký výběh, nebo jaké to je, chodit po čerstvé trávě. Zdánlivě obyčejné věci, které pro některé z nich budou možná i naprosto novým vjemem,“ řekl Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek primátora hl. m. Prahy, a dodal, že osud pražských vlků je dalším potvrzením toho, že mnoho druhů zvířat by nemělo být vůbec chováno v soukromých chovech.
„Je velmi náročné a často až prakticky nemožné jim zajistit takové životní podmínky, které budou naplňovat jejich přirozené životní potřeby,“ řekl náměstek.
Zabavení vlci si na nový domov v jihočeské zoo zvykají. Dostávají kvalitní stravu a už se nemusí tísnit v malých klecích. Navíc mají i prostorný výběh, včetně koupacího jezírka.
„Vlci si užívají prostoru, který zde mají. Dostává se jim špičkové veterinární péče, využívat mohou i vyvýšenou krytou palandu umístěnou ve venkovním výběhu,“ řekl Evžen Korec, ředitel táborské zoo.
Vlk obecný patří mezi zvláště chráněné druhy České republiky a podléhá také ochraně podle mezinárodní úmluvy CITES o obchodování s ohroženými druhy. Jde o vůbec první šelmy, které byly do táborského záchranného centra umístěny. Do roku 2028 by mělo v republice vzniknout dalších minimálně pět takových center.
„Každý chovatel ohroženého druhu musí být schopen prokázat jeho původ. Vědomé nakládání s vlky či kříženci bez potřebných dokumentů je nelegální a prodejce, stejně tak kupující, se vystavuje postihu. Česká inspekce životního prostředí proto v tomto případě prověřuje, zda chovatel vlků dodržel všechny zákonné podmínky,“ uvedl ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.