Hlavní obsah

Pět procent respirátorů vyrobených na lince z Tchaj-wanu půjde do první linie

Právo, Aleš Fuksa
Zlín

První nano respirátory třídy FFP2 v týdnu vyjely z výrobní linky věnované tchajwanskou vládou Česku. Po tři roky ji bude provozovat zlínský podnik SPUR, který se zabývá výrobou plastových výrobků a od loňského roku se zaměřuje i na respirátory a roušky z nanomateriálu.

Tchajwanská linka SPURVideo: SPUR

Článek

Linky do České republiky Tchaj-wan slíbil dodat po loňské návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). První dvě dorazily do Česka v závěru ledna.

„Přeprava byla poměrně rychlá, protože linka byla dopravena letecky. I s celním odbavením to trvalo týden,“ sdělil Právu obchodní manažer značky SPURTEX® David Pospíšil. Do Zlína se linka dostala v závěru února a prvního spuštění se dočkala v těchto dnech.

Bylo třeba ji sestavit, technologicky upravit na produkci respirátorů, které vyrábí SPUR, a zahájit zkušební výrobu.

„Výhodou je, že máme všechny potřebné certifikáty a kontrolu kvality. A také zkušenosti s montáží předchozích sedmi linek. Proto jsme byli schopní výrobu rozběhnout v krátké době. Z tohoto důvodu jsme také byli vybráni pro její provozování,“ přiznal Pospíšil.

Podívejte se, jak funguje linka, která vyrobí milion respirátorů za měsícVideo: Novinky

Tchajwanská linka navýší stávající měsíční kapacitu výroby nano respirátorů ve společnosti SPUR ze čtyř na pět milionů kusů.

„V současné chvíli se dobrovolně zavazujeme k předání pěti procent z měsíčně vyprodukovaného množství nano respirátorů z této linky zdarma lékařům v nemocnicích,“ řekl Pospíšil. Z milionu vyrobených kusů tak z této linky zamíří zdarma do první linie 50 tisíc nano respirátorů.

Kvalita pro zdravotníky

„Půjde primárně o nemocnice, protože zdravotníci kvůli výběrovým řízením, která jsou orientovaná na cenu, nemají možnost dostat tu nejkvalitnější a nejspolehlivější ochranu, kterou by jako první zasloužili. S některými jsme v kontaktu již od jara, zejména s těmi ve Zlínském kraji, ale třeba také na Vysočině. V tuto chvíli sestavujeme plán, jakým způsobem budeme tyto dary institucím zajišťovat,“ sdělil Pospíšil.

Od začátku roku již věnoval SPUR z ostatních linek potřebným přes 200 tisíc respirátorů. Zásadní je ale pro firmu prodej.

„Dříve jsme se zaměřovali zejména na dodávky pro Zlínský kraj, chtěli jsme zajistit soběstačnost regionu, ale nyní nás slovují úřady, velké i menší firmy a další instituce, například Policie ČR. Klíčový je pro nás v tuto chvíli český trh, i když okrajově dodáváme i do Velké Británie, Německa a na Slovensko,“ podotkl Pospíšil.

Technicky dokonalá

S tchajwanskou linkou jsou v podniku spokojení.

„Jedná se prozatím o technicky nejdokonalejší zařízení, které jsme od zahájení výroby nano respirátorů v květnu 2020 u nás umístili. Jejím výrobcem je renomovaná tchajwanská společnost NCM, která se výrobě takových linek věnuje již patnáct let. A jsme velmi potěšení, že se Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář (TECO), jakožto zástupce tchajwanské vlády, rozhodla nakonec učinit dohodu ve formě daru této linky pro Česko právě od renomovaného výrobce,“ dodal Pospíšil.

Foto: SPUR

Měsíčně z nové tchajwanské linky vyjede milion kusů nano respirátorů FFP2.

Výrobní linka je v majetku státního podniku Technický a zkušební ústav stavební Praha. Ve společnosti SPUR zůstane po dobu tří let s možností prodloužení této spolupráce.

Související témata:

Výběr článků

Načítám