Článek
„Pěstounů je málo a dělá se všechno možné, aby se jejich počet zvýšil. Novela o sociálně-právní ochraně dětí jim nabídne větší vstřícnost a volnost v postupu přípravy, což proces, který dnes může trvat až rok a půl, významně zkrátí,“ řekl Novinkám předseda Sdružení pěstounských rodin Pavel Šmýd. Podle něj chybí pěstouni pro stovky dětí v Česku.
Ministerstvo práce a sociálních věcí doufá, že díky úpravě, která vstoupí v platnost od Nového roku, se proces náboru pěstounů zjednoduší a zároveň zkrátí na šest až devět měsíců. „Nyní se daří zvyšovat zejména počty přechodných, tedy krátkodobých, pěstounů, volných je v současnosti 83. Počty žadatelů o dlouhodobé pěstounství nerostou tak výrazně, nicméně v příštím roce očekáváme posun,“ uvedl mluvčí ministerstva Jakub Augusta. K dispozici je nyní 121 dlouhodobých pěstounských rodin.
V současnosti jsou pro pěstouny obtížné především dlouhé čekací lhůty na psychologický posudek a přípravný kurz. „Lidé museli na kurz v kraji trvalého bydliště, a tudíž čekali, až tam bude vypsán. Stalo se třeba, že byl v daném místě naplánován až za rok a půl. Na posudek psychologa pak čekali třeba další půlrok,“ přiblížil Šmýd.
„Nově budou mít žadatelé o pěstounství možnost si vybrat, kde a u jaké organizace přípravou projdou,“ uvedl. Díky tomu bude podle něj pro pořádající organizace zároveň možné se lépe přizpůsobit potřebám žadatelů.
Odpadne čekání na psychologa
„Co také pomůže, je to, že úvodní posouzení, které se týká například toho, zda rodina není zadlužená nebo jinak nevhodná, budou na krajích dělat sociální pracovníci. Dnes to musí dělat psychologové, kterých je také nedostatek,“ vysvětlil.
Například v Brně tak podle něj lidé čekali jen na úvodní pohovor tři měsíce. „Pak zase čekali několik týdnů na závěrečný pohovor s psychologem,“ řekl. Odpovědnost za proces výběru pěstounů v lednu přejde na sociální pracovníky, kteří v případě potřeby odkážou žadatele k pověřenému psychologovi se zkušeností s rodinnou oblastí.
Senát schválil vyšší podporu pěstounské péče
Díky úpravě si polepší také svěřenecké rodiny. „Příbuzní a osoby blízké, které pečují o děti nezdárných rodičů, za péči většinou nic nedostávali, protože peníze měli jít právě od nich. Většinou jde o babičky a dědečky, kteří všechno táhnou ze svého důchodu,“ popsal Šmýd.
Od nového roku však dojde k vyrovnání podmínek s takzvanou nezprostředkovanou pěstounskou péčí a peníze jim bude vyplácet Úřad práce. „Tyto rodiny už nebudou závislé na výživném, ale budou mít jistotu měsíčních dávek. Stát potom bude peníze vymáhat od rodičů,“ dodal.
Jen s čistým rejstříkem trestů
Další změnou je nutnost doložit bezúhonnosti opisem z rejstříku trestů. Do konce roku žadatelé předkládají jen výpis, který ovšem neobsahuje záznam o již zahlazených trestech.
„Stalo se nám, že o svěření do péče nevlastních dcer měl velký zájem otčím, který, jak jsme zjistili, byl odsouzen za narušení výchovy dítěte. Tomu se v budoucnu vyhneme,“ komentoval změnu Šmýd. Zákon zamezí svěření do péče například lidem, kteří spáchali čin proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti, proti rodině a dětem nebo lidskosti.
Ministerstvo se o zvýšení počtu pěstounů snaží dlouhodobě, a to i v souvislosti s postupným omezováním ústavní péče. Od roku 2025 tam již nebude možné umisťovat děti mladší tří let, od roku 2028 by se mělo opatření vztahovat na děti do sedmi let.
Před rokem bylo podle ministerstva v některé z forem náhradní rodinné péče, mezi které patří také svěření do péče rodinných příslušníků, umístěno 21 150 dětí. Dlouhodobých pěstounů je asi 11 900, přechodných celkem 756.