Článek
Rodák z Prahy začal přispívat do tisku již za studií. V období první republiky spojil své jméno s revue Přítomnost, ale spolupracoval i s dalšími periodiky. Během nacistické okupace byl vězněn v koncentračním táboře Buchhenwald, neboť odmítl kolaborovat.
K práci v médiích se vrátil po konci války. Po krátkém angažmá v politice odešel po únorových událostech roku 1948 do exilu, v letech 1951 až 1961 vedl československé vysílání Svobodné Evropy. Komunistický režim se jej kvůli tomu i jeho nesmiřitelnému postoji vůči diktaturám snažil vymazat z povědomí veřejnosti. Peroutka zemřel v dubnu 1978 v New Yorku.
Peroutkova činnost i jeho dílo začaly být připomínány opět až po listopadu 1989. Prezident Václav Havel mu u příležitosti stého výročí narození propůjčil Řád T. G. Masaryka a ve stejném roce se poprvé udělovala i Cena Ferdinanda Peroutky pro tuzemské novináře.
Peroutka nebyl fascinován nacismem, jeho sdružení chce po Zemanovi důkaz
V roce 2015 tehdejší prezident Zeman na pražském fóru o holokaustu o Peroutkovi řekl, že byl fascinován nacismem, a uvedl, že v časopisu Přítomnost uveřejnil článek s titulkem Hitler je gentleman.
Když badatelé přišli s tím, že článek neexistuje, Zeman dál tvrdil opak s tím, že ho četl „vlevo dole“. I přes další pátrání badatelů i Zemanových stoupenců se existence článku nepotvrdila. Soudy, jimiž se Peroutkova vnučka Terezie Kaslová domáhala od Zemana kvůli jeho slovům omluvy, se přesto vlekly bezmála sedm let.
Zeman sám byl ochotný se omluvit jen za to, že článek nenašel.
Omluvu za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta o tom, že její děd byl autorem článku „Hitler je gentleman“ přiřkl Kaslové až verdikt z října 2021. Omluva však byla od ministerstva financí .
Kaslová má nárok na omluvu za Zemanův výrok o Peroutkovi
Marné hledání článku „vlevo dole“ se stalo terčem mnohých vtipů. Patrně nejpovedenější mystifikace se dopustil literární kritik Jaromír Slomek, který vyhotovil falešné mimořádné vydání Přítomnosti i s inkriminovaným článkem, které zanechal ve vile bratří Čapků. Lest se vydařila a Praha 10, již tehdy vedla starostka Radmila Kleslová z ANO, tehdy na sociálních sítích informovala že „Peroutkův článek je konečně na světě“.
Nadšení opadlo záhy, nikoliv snaha prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, který v rámci pátrání po neexistujícím článku poukázal na několik Peroutkových textů, které měly podle něj dokládat autorovo selhání. Nic na tom neměnil fakt, že jeden z článků posloužil svého času podle Peroutkových vzpomínek i gestapu, které jej použilo jako důkaz jeho protiněmeckého smýšlení.
Celá kauza nakonec vyšuměla, termín „vlevo dole“ si žije vlastním životem.