Článek
„Pana ministra jsem ubezpečila, že systematická podpora partnerů, kteří dodržují lidská práva a ctí principy liberální demokracie, patří mezi priority naší parlamentní diplomacie. Jsem velmi ráda, že v tom po dlouhých letech poznamenaných vzájemnou nekoordinovaností budou konečně všichni čeští ústavní činitelé opět zajedno,“ Pekarová Adamová, podle níž byla jedním z témat hovoru i její plánovaná cesta na ostrov.
Na Tchaj-wan by měla předsedkyně Sněmovny zamířit koncem března s podnikatelskou delegací, zástupci vědy i samospráv.
Pavlův pondělní telefonát ostře kritizovala Čína, dá se předpokládat, že podobnou nelibost vzbudí i počínání šéfky Sněmovny.
Pavel s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen mluvil po telefonu v pondělí a z čínské strany to nezůstalo bez odezvy. Čínský velvyslanec si na úterý vyžádal schůzku na ministerstvu zahraničních věcí.
Česko je suverénní země, hájí Pavel rozhovor s Tchaj-wanem
Pavel i premiér Petr Fiala (ODS) shodně konstatovali, že ČR je suverénní zemí a její představitelé si nenechají diktovat, s kým se budou stýkat a s kým budou mluvit.
Čína setrvale kritizuje jakékoliv kontakty zahraničních představitelů s tchajwanskými činiteli. Ostrov považuje za svou nedílnou součást, což většina zemí respektuje.
Politiku jedné Číny uznává i Česká republika, jak potvrdil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), odmítá ji ale vykládat podle not Pekingu.