Článek
Pecina tvrdě zkritizoval snižování počtu policistů: „Za Ivana Langera byla udělaná koncepce, že policistů má být 47,5 tisíce. Když jsem přišel na vnitro, bylo jich 42 000. To jsem považoval za číslo nízké, ale udržitelné, ale tabulka je dneska 39 000 a ve skutečnosti jich je 38 500, což je málo.“
Je lepší dát Romům základní plat jako pomocníkům policistů, aby si dělali v lokalitách pořádek, nebo si opravovali domy, než jim stejnou částku vyplácet na sociálních dávkách.
"Určitě se budu snažit navýšit počet policistů a určitě se budu snažit odstropovat jejich mzdy, protože ten pokles, ke kterému došlo nejenom u policistů, hasičů, ale i dalších služebních funkcionářů, je nebývalý," uvedl Pecina, který jako ministr vnitra působil již v úřednické vládě Jana Fischera. Dodal, že zvýšení rozpočtu policie ale bude možné nejdříve v příštím roce.Počty policistů chce zvýšit zejména v oblastech, kde jsou dlouhodobě problémy, jako jsou „severní Čechy, severní Morava, možná jižní Čechy".
Snižování počtu stavů i peněz kritizoval v televizi i Radek John: „Už já jsem snížil stav na 40 000, už tehdy se říkalo, že to nejde, a od té doby je to o 2000 míň. Nemělo to klesnout pod 40 000, to je ohrožení bezpečnosti.“
John zkritizoval ministra financí Miroslava Kalouska, který velmi tvrdě seškrtal peníze na resort vnitra, ale také Jana Kubiceho, který nesplnil slib, že po roce škrtů budou peníze na resort každý rok růst o půl miliardy. Stěžoval si i na expremiéra Petra Nečase. „Nečas mne nepodpořil.“
Pecina počítá s romskými pomocníky
Pecina uvedl, že míní velkou pozornost věnovat otázce extremismu, který bude mít v programovém prohlášení Rusnokovy vlády velký prostor, ale také tzv. sociálně vyloučeným. Zdůraznil, že je nutné najít práci pro sociální vyloučené: ”To byl taky smysl toho, co jsem zahájil v Severních Čechách.„
Zmínil přitom projekt Úsvit: „Je lepší dát Romům základní plat jako pomocníkům policistů, aby si dělali v lokalitách pořádek, nebo si opravovali domy, než jim stejnou částku vyplácet na sociálních dávkách.“
Uvedl, že poté, co se podařilo zakázat Dělnickou stranu a rozprášit nejhorší buňky neonacistů, ti opět zvedají hlavy. Na námitku moderátora Václava Moravce, že i Nečasova vláda měla v programu boj s extremismem, řekl: „Budeme to skutečně dělat tak, jak jsem to dělal před čtyřmi lety.“
Ocenil ale zásahy policistů v Českých Budějovicích: „Zákroky byly výborně zvládnuté, ti kluci se to naučili. Já se těch kluků budu chtít zastat.“ [celá zpráva]
Selhala exekutiva
John s Bublanem se shodli na tom, že selhala exekutiva, která nedokázala prosadit potřebné zákony.
Podle Johna jde o to, že se nebudou vykupovat střechy domů, ale ministerstvo průmyslu se nebylo schopno dohodnout s ministerstvem životního prostřední na prováděcí vyhlášce, takže se dál kradou okapy a kanály. A ještě zmínil další nešvar, a to, že se majitelům ubytoven platí 12 000 za osobu a měsíc.
František Bublan ještě dodal, že je více potřeba zapojit i místní samosprávu: „Na Šluknovsku mi říkali, že tady fungují tři věci, zastavárny, herny a výkup surovin. Pak se nejde divit, že nejde situaci změnit. Těch extremistů není velká skupina, ale tím, že se postaví na stranu většinové společnosti, tak si získávají příznivce.“