Článek
Pavel se ve Slavkově sešel kromě Pellegriniho i s rakouským prezidentem Alexanderem Van der Bellenem. Kromě témat přeshraniční spolupráce se ale se slovenským protějškem věnoval i vzájemným vztahům. „Vzhledem k tomu, že se v poslední době objevily některé negativní emoce a nálady, tak jsme oba zdůraznili, že vztahy mezi zeměmi by neměly být negativně ovlivněny rozdílností pohledu a názoru na některé specifické otázky zahraniční a bezpečnostní politiky,“ uvedl Pavel.
Podle něj nejsou vztahy mezi zeměmi definované pouze těmito nástroji a politiky. „Podstatné jsou mezilidské vztahy, vztahy mezi firmami a institucemi a ty by neměly být předmětem negativního působení,“ zdůraznil Pavel.
Pellegrini lituje narušených vztahů. „Mrzí mě, kam až zašly problémy a narušení našich trvale dobrých přátelských vztahů mezi Slovenskem a Českou republikou,“ uvedl Pellegrini. Podle něj je jakákoliv vláda v Česku i na Slovensku pouze krátkou epizodou v životě národa, a proto by si lidé měli mezi sebou pěstovat dobré vztahy.

Tři prezidenti. Rakouský Alexander Van der Bellen, český Petr Pavel a slovenský Peter Pellegrini.
Příčinou je Ficova politika
Požádal také prezidenta Pavla o snahu o umírnění slovenského obrazu na české straně. „Slovensko je v českých médiích nebo v internetových diskuzích a příspěvcích vykreslované značně negativně, což na slovenské straně není. Věřím, že se nám opět podaří vrátit ke vzájemnému respektu.“
Příčinou nesouladu jsou ovšem nynější zahraničněpolitické aktivity slovenské vlády v čele s Robertem Ficem (Směr-sociální demokracie), například jeho nedávné jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Fico také na začátku února opět obvinil ČR z toho, že její politici a média zasahují do vnitřních záležitostí Slovenska. Fiala a další zástupci jeho vlády tvrzení odmítli.
„Shodli jsme se, že budeme v našich zemích apelovat na to, abychom věnovali pozornost celé šíři našich vztahů a nenechali je příliš ovlivňovat emocemi,“ dodal Pavel.
Český kabinet loni v březnu přerušil mezivládní konzultace kvůli rozdílným názorům na klíčová témata zahraniční politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) dříve řekl, že k obnovení konzultací nyní nejsou ani podmínky, ani důvod.