Hlavní obsah

Pavel vládě zavařil. Opozice veto zákona o platech oceňuje

5:50
5:50

Poslechněte si tento článek

Prezident Petr Pavel nepotěšil představitele vlády, když Sněmovně vrátil zákon stanovující platy politiků a soudců pro tento a další roky. Vládní činitelé věří, že prezident zvážil své rozhodnutí do důsledků, veto se chtějí pokusit přehlasovat. Prodlouží se totiž jinak lhůta, kdy nebude jasné, podle jakého klíče a v jaké výši se mají platy vyplácet. Uznání je naopak slyšet od politiků opozičního ANO, podle kterého se Pavel odmítl podílet na chaosu, který způsobil kabinet svým opožděným rozhodováním.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Prezident Petr Pavel

Článek

„Pan prezident poprvé nejde na ruku koalici, jsem rád, že jsme se toho taky jednou dočkali. Zřejmě si uvědomuje, že něco takového je u občanů naprosto neobhajitelné. Vláda, a celá koalice, tou do nebe volající nekompetencí vytvořila takový chaos, že se v tom teď nevyzná vůbec nikdo,“ řekl Novinkám předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

„Pokud by podpořili můj návrh na zmrazení platů politiků a jejich oddělení od platů soudců, mohli si celou tuto šaškárnu odpustit a alespoň jednou by se zachovali odpovědně vůči občanům,“ tvrdí.

Právě na důsledky opakovaného zmrazování platů ale prezident ve svém rozhodnutí poukazoval, stejně tak kritizoval nápady na oddělení platů politiků a soudců.

Pavel vetoval zákon o platech ústavních činitelů

Domácí

Premiér Petr Fiala (ODS) si neodpustil výtku k opozici. „S výhradami pana prezidenta v zásadě souhlasím. Řadu z nich jsem v uplynulých měsících opakovaně veřejně vyjádřil. Nicméně předložený návrh je výsledkem velice komplikovaného schvalovacího procesu, na němž se mimo jiné podepsala i zcela nekonstruktivní opozice. Nedokážu si dobře představit, ze v současné situaci je možné dojednat a schválit lepší řešení,“ uvedl předseda vlády.

Místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová pak připomněla, že Ústavní soud už v květnu rozhodl o tom, že výpočet platu soudců se musí změnit, kabinet však s rozhodnutím otálel a nestihl do konce roku přijmout potřebnou novelu.

„Nedivím se, že se prezident odmítl podílet na chaotickém řešení, které Fialova vláda připravila nejen pozdě, ale také špatně a navíc v rozporu s nálezem Ústavního soudu,“ uvedla Schillerová.

Ústavní soud totiž koncem loňského května zrušil s platností od začátku roku 2025 zákonný koeficient nutný pro výpočet platů soudců a politiků. Uvedl, že loňské snížení soudcovských platů, které spočívalo v trvalé změně tohoto koeficientu, odporuje ústavnímu pořádku.

Pro koalici však prezidentské veto není dobrá zpráva. „Beru na vědomí rozhodnutí pana prezidenta, na které má právo. Snad zvážil i všechny důsledky, které veto může mít. Bohužel tím samotný problém neřeší,“ řekl Novinkám ministr Marek Výborný (KDU-ČSL).

Rakušan: Musíme veto přehlasovat

Prodlouží se totiž doba, během které nebude jasné, jakým způsobem se mají platy soudců a politiků počítat.

„Dlouhodobě tvrdím, že politici si nemají rozhodovat o svých platech. A jakkoli jsme to opakovaně zásahy porušovali, tak by bylo třeba tuto praxi ukončit a platy by měly klesat či růst podle platů ve veřejné sféře,“ dodal.

Právníci: Vláda neříká pravdu, Ústavní soud jí nenařídil zvýšit platy politikům

Domácí

„Nyní je na předsedech poslaneckých klubů, aby jednali buď o většině 101 hlasů ve Sněmovně, nebo o nové definitivní úpravě respektující nález Ústavního soudu a výše uvedené podmínky,“ zmínil Výborný. Poslanci mohou veto prezidenta přehlasovat, musí tak ovšem učinit alespoň 101 poslanců.

„Sněmovna se musí pokusit veto prezidenta přehlasovat. Osobně to vnímám jako ponaučení, že do fungujícího systému, kde jsou platy jasně navázány na výkon ekonomiky, se nemá ani navzdory tlakům populistů sahat,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„S prezidentem plně souhlasím, že je třeba najít systémové řešení, které tyto nekonečné debaty ukončí a nebude brzdit Sněmovnu každý rok. To Piráti udělali, navrhli systémové řešení, ale ostatní to zařízli. Neprošlo ani námi navržené osekání přemrštěných poslaneckých náhrad na dopravu,“ řekl Zdeněk Hřib, předseda Pirátů, kteří byli do loňského podzimu součástí vlády, poté ji však opustili po odvolání svého tehdejšího předsedy Ivana Bartoše z pozice ministra pro místní rozvoj.

Českým poslancům rostou platy rychleji než německým

Domácí

„Prezident Pavel nevetoval zákon o platech pro nemravnost návrhu, ale proto, že návrh nepřidával soudcům tak, jak by podle Ústavního soudu měl. Jinými slovy v rozhodování prezidenta nehrál roli názor občanů, ale rozhodla soudcovská lobby,“ řekl Novinkám předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Zopakoval, že jeho hnutí je pro zmrazení platů politiků na pět let. Právě neustálé zasahování do výpočtu platů však prezident Pavel rovněž kritizoval.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) přišel s řešením, podle kterého by se letos platy vrcholných politiků zvýšily skoro o sedm procent, soudcům a státním zástupcům by však s ohledem na zvyšování v minulých letech platy prakticky stagnovaly.

Že by přijatá novela mohla být znovu označena za protiústavní, zmiňoval ve svém rozhodnutí veta i prezident Pavel. Předseda Soudcovské unie Libor Vávra jeho rozhodnutí rovněž přivítal. „Z ústavního hlediska nemůže zákon obstát a je na parlamentu, zda otázku dokáže vyřešit věcně,“ uvedl.

Politici nedostali plat za leden

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám