Hlavní obsah

Pavel vetoval zákon o platech ústavních činitelů

5:31
5:31

Poslechněte si tento článek

Poslanci, senátoři, ale i ministři a prezident si na své výplaty zřejmě ještě počkají. Příslušný zákon, podle kterého je mají účtárny začít vyplácet, totiž prezident Petr Pavel v pondělí vetoval. Zákon se tak vrátí do Sněmovny, poslanci se jím budou moci znovu zabývat nejdříve za deset dní. Prezident se prý neztotožnil se způsobem, jakým se zákonodárce vypořádal s nálezem Ústavního soudu, na nějž měl přijatý zákon reagovat.

Foto: Aurelien Morissard, ČTK/AP

Prezident České republiky Petr Pavel přijíždí do Grand Palais během summitu k umělé inteligenci v Paříži, úterý 11. února 2025.

Článek

„V první řadě se neztotožňuji se způsobem, jakým se zákonodárce vypořádal s nálezem Ústavního soudu, na nějž má přijatý zákon reagovat, a to zejména v souvislosti se stanovením platové základny pro soudce na rok 2025, která by mohla být opět v rozporu s judikaturou Ústavního soudu a vyvolat další soudní spory se soudci. Vzhledem k pozdnímu přijetí zákona nelze rovněž přehlédnout jeho nežádoucí retroaktivitu,“ napsal Pavel ve svém prohlášení.

Právní úprava platů ústavních činitelů neřeší podle prezidenta problém systémově. Nelíbí se mu, že mechanismus, podle kterého se platy politiků a soudců mají počítat, je soustavně upravován.

„Aktuálně přijatý zákon navržený vládní koalicí je do značné míry opět jen ‚přechodným řešením‘ na dobu volebního roku a neřeší nežádoucí rozevírání nůžek mezi mocí soudní na jedné straně a mocemi zákonodárnou a výkonnou na straně druhé, spíše směřuje k prohlubování tohoto stavu. Tento trend byl navíc ještě posílen změnami, které byly do původně předloženého návrhu zákona implementovány během projednávání v Poslanecké sněmovně,“ dodala hlava státu.

Politici nedostali plat za leden

Domácí

S návrhem opozice platy zmrazit Pavel ovšem také nesouzní. „Má-li být veškerá státní moc skutečně vykonávána ve veřejném zájmu, jak vyplývá z naší Ústavy, považuji za žádoucí, aby i představitelům moci zákonodárné a výkonné náleželo adekvátní platové ohodnocení,“ napsal prezident.

„Považuji za potřebné, abychom se dostali do stavu automaticky upravovaných platů dle jasně stanovených kritérií. Tedy stavu, kdy politici ctí nastavený automatický mechanismus a opakovaně sami neurčují své vlastní platy, populisticky je nezmrazují ani jinak ad hoc neupravují, a to ani ve volebním roce. Jako žádoucí důsledek takové úpravy vidím to, že by pak ani soudci prostřednictvím Ústavního soudu nerozhodovali o svých vlastních platech, jak se to, rovněž opakovaně, děje,“ dodal.

Politici dostanou zálohu

Rozhodnutí prezidenta předkladatel zákona, ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) respektuje. Protože kvůli chybějící předloze vrcholní politici nedostali v únoru své lednové výplaty, bude na to muset ministerstvo reagovat. Soudci a státní zástupci dostali v únoru platy počítané ze základny ve výši trojnásobku průměrné mzdy za rok 2023, postup zvolili dle květnového verdiktu Ústavního soudu.

„Do konce února budeme chtít situaci řešit tak, že se vyplatí zálohy podle výše platů v minulém roce. O dalším postupu rozhodne Poslanecká sněmovna,“ uvedl Jurečka.

Organizační výbor Sněmovny se bude situací zabývat už ve čtvrtek, kdy bude svolávat březnovou řádnou schůzi poslanců. „Bude možné na její program vetovaný zákon zařadit. Zákonná lhůta bude splněna,“ informoval mluvčí šéfky Sněmovny Martin Churavý.

Pavel už dřív novinářům na návštěvě Paříže naznačil, že se mu norma nelíbí. „V prosinci byla určitá verze, kterou jsem byl připraven podepsat. A ona se od té doby dost podstatně změnila,“ uvedl.

Výhrady mají i senátoři a justice

Výhrady k novele měli i senátoři, kteří ji neschválili, ale ani nevrátili Sněmovně. Prezident kvůli tomu dostal normu k podpisu až po uplynutí měsíční lhůty, která skončila 16. února.

Zákon reaguje na verdikt Ústavního soudu z loňského května, který zrušil od letošního roku dosavadní předlohu, podle které se platy ústavních činitelů počítaly.

Platy vrcholných politiků letos díky novele vzrostou téměř o sedm procent, v dalších letech nejvýše o pět procent.

Soudcovské platy by se měly letos v porovnání s loňskem zvýšit o méně než jedno procento. Pětiprocentní omezení v příštích letech se na platy v justici vztahovat nemá.

Podle prezidenta Unie státních zástupců (USZ) Tomáše Foldyny je norma v rozporu s nálezem Ústavního soudu (ÚS) a porušuje principy právního státu. Soudcovská unie vyzvala prezidenta, aby zákon vetoval, za protiústavní novelu totiž považuje i justiční grémium.

Justice kritizuje, že novela vůči soudcům pro letošní rok opakuje snížení platové hranice. „Ta situace je stejná, jako byla v loňském roce, kdy ÚS potom v květnu konstatoval, že takový postup je protiústavní,“ uvedl předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy.

Prezident Soudcovské unie Libor Vávra Novinkám řekl, že zákon zřejmě soudci napadnou u Ústavního soudu.

Novela o platech je protiústavní, píše justiční grémium Pavlovi

Domácí

Výběr článků

Načítám