Článek
Prvních zhruba 180 tisíc kusů munice by Ukrajina prostřednictvím české muniční iniciativy měla dostat v červnu s tím, že „jsou smlouvy na další pěti- až šestimístný počet nábojů,“ řekl prezident.
Na otázku, proč dodávka trvá tak dlouho, Pavel odpověděl: „Čím více stran bude o iniciativě vědět, tím větší bude konkurence. Na jedné straně bylo nutné iniciativu zveřejnit, abychom získali podporu dalších zemí, ale na druhé straně jsme také odhalili naše karty, čehož nyní Rusko samozřejmě využívá. To je jeden z důvodů, proč iniciativa nepostupuje tak rychle, jak bychom si přáli.“
Zelenskyj projevil Česku vděčnost za pomoc
Západ podle Pavla neztratil naději ve vítězství Ukrajiny, ale po celou dobu války „byl ve své podpoře velmi opatrný. Od počátku bylo cílem zabránit eskalaci konfliktu. O každé nové etapě se vedly dlouhé debaty.“
Pokud by se „toto období reflexe a hodnocení rizik přeskočilo“, je Pavel přesvědčený, že „Ukrajina by pomoc obdržela o měsíce, možná i roky, dříve a situace by mohla být jiná“.
Pevný postoj mladších členských států EU vůči ruské agresi Petr Pavel vysvětluje jejich přímou zkušeností se Sovětským svazem a Ruskem. „A nejsou příliš pozitivní. Většina západních zemí má naopak jen nepřímou zkušenost – mají tendenci vnímat Rusko jako normální evropský stát,“ říká, „ruské hodnoty jsou však zcela odlišné od našich. Proto by bylo velmi naivní přistupovat k Rusku z pozice ústupků, z pozice snahy o dosažení oboustranně výhodného řešení. Dodnes Rusko zná jen ‚vyhrálo‘ a ,prohrálo‘.“