Článek
Nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva prezident Pavel propůjčil šesti osobnostem. Za zásluhy v oblasti politiky ocenil bývalého předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského či expremiéra a bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Ten na Hrad ze zdravotních důvodů nedorazil.
In memoriam pak Řad bílého lva obdrželi generál Milan Rastislav Štefánik, který stál u zrodu Československa či první velitel 311. československé bombardovací perutě RAF Karel Mareš.
Z celkových 62 vyznamenaných bylo 11 oceněných in memoriam. Mezi nimi například významný český diplomat a vrchní ředitel sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí Martin Povejšil, který zemřel po těžké nemoci letos v srpnu.
PŘEHLEDNĚ: Seznam všech vyznamenaných. Nechybí Mašínová, Pithart ani Kubišová
Řádem Tomáš Garrigua Masaryka Pavel ocenil Zdeňku Mašínovou, kterou kvůli odbojové činnosti jejích bratrů Ctirada a Josefa komunistický režim uvěznil a pronásledoval. Skupina bratří Mašinů patří mezi opakovaně navrhovaná jména na vyznamenání, ohledně jejich počínání v rámci odbojové skupiny se však dlouhodobě vedou spory. Pavel patří k těm, kteří k nim mají rezervovaný postoj.
Mašínová při přebírání vyznamenání měla Pavlovi říct, že Řád TGM bere jako ocenění i bratrů a celého 3. odboje.
Když skončil přenos vyznamenání, běžel jsem za Zdenou Mašínovou, abych jí poděkoval za celoživotní odvahu. “Odezřel jsem správně, že jste prezidentovi řekla, že Řád TGM
— Martin Řezníček (@MartinReznicek) October 28, 2023
berete i jako ocenění bratrů?” “Ano, přesně. A celého 3. odboje.”
Druhé nejvyšší ocenění obdržel také katolický farář a teolog Tomáš Halík či první předseda Poslanecké sněmovny Milan Uhde.
V oblasti kultury a umění Pavel vyznamenal zpěvačku Martu Kubišovou, herce Viktora Preisse, Petra Kostku či Jiřího Bartošku, básníka Miloně Čepelku či operní pěvkyni Magdalenu Koženou.
Zhruba desítka ze všech vyznamenaných jsou lidé z disentu, signatáři Charty 77 a lidé perzekuovaní bývalým komunistickým režimem. Jde například o zpěváka Vladimíra Mišíka či dlouholetého náměstka české Bezpečnostní informační služby (BIS) a generálmajora ve výslužbě Jaroslava Jíru, kterého režim věznil.
Zachránili životy
Pavel neopomněl ocenit medailí také několik lidí za nedávné hrdinské činy při záchraně životů. Ocenění si z rukou hlavy státu tak převzali například jihočeští policisté Martin Salay a Jiří Štěpánek, kteří vloni zachránili několik lidí z hořící ubytovny v Táboře či Petr Jirout, jenž vloni v Chrudimi zachránil život dvouleté holčičce, když spadla z okna do řeky a začala se topit.
Ocenění se dočkal také nejúspěšnější český horolezec Radek Jaroš, jenž jako první Čech zdolal všech 14 světových osmitisícovek bez použití kyslíku.
Prezident se rozhodl ocenit také řadu lékařů či vědců. Medaili Za zásluhy obdržel kardiolog a přednosta IKEM Vladimír Staněk, ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda či lékařka a vědkyně specializující se na cystickou fibrózu Věra Vávrová.
Celý seznam vyznamenaných je zde.
Počet Pavlem vyznamenaných patří k těm vyšším. Rekord drží prezident Václav Havel s téměř 90 oceněnými v roce 1998. Vícero ocenění než Pavel udělil vloni v říjnu pak exprezident Miloš Zeman, a to 78. V předchozích letech jeho mandátu vybíral zhruba maximálně čtyřicítku osobností.
Bývalý prezident Václav Klaus, který se slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu na rozdíl od Zemana zúčastnil, v posledním roce jeho prezidentování (2012) ocenil 22 lidí.