Hlavní obsah

Pavel podpořil hejtmany. Nesouhlasí s vládním plánem financování nepedagogů

3:24
3:24

Poslechněte si tento článek

Hejtmani se na čtvrtečním jednání s prezidentem Petrem Pavlem shodli na tom, že převod financování nepedagogických pracovníků ze státu na zřizovatele škol by neměl platit od letošního září. Novinářům to po schůzce Asociace krajů ČR s Pavlem na Pražském hradě řekl její předseda a zlínský hejtman Radim Holiš (ANO). Pavel podle něj podpořil nesouhlas vedení krajů a obcí s postupem vlády.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Prezident Petr Pavel

Článek

„Shoda byla na tom, že takto připravovaný zákon potřebuje víc času, určitě by neměl platit od 1. září 2025. V této chvíli jsme se shodli, že potřebujeme čas na to vyladit všechny otázky a rizika, které s sebou nese takto připravovaný a schvalovaný zákon,“ prohlásil Holiš.

Vláda chce převést placení nepedagogů, například kuchařek, uklízeček nebo školníků, a části ostatních neinvestičních výdajů na zřizovatele škol od září. Nový systém má podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) zohledňovat náročnost provozu jednotlivých typů škol a bude zřizovatele motivovat například k tomu, aby provozovali mateřské školy nebo vytvářeli svazkové základní školy.

Sněmovna ve středu poslala do závěrečného kola schvalování novelu školského zákona, která zmíněný převod obsahuje. Kromě zástupců samospráv či školských odborů a organizací návrh kritizují opoziční hnutí ANO a SPD, podle Pirátů by novinka měla začít platit až od září příštího roku, aby bylo možné změnu připravit.

Pavel se pozastavil nad plánem na financování nepedagogů

Domácí

Pavel v úterý řekl, že jestli dodnes není hejtmanům a starostům jasné, s jakými zdroji a odkdy by měli počítat, hovoří to o nepřipravenosti takového opatření. Pokud návrh nebude projednaný s vedením krajů, obcí a měst, domnívá se, že by neměl být přijat.

„Chceme jednoznačně i společně s prezidentem odmítnout takový způsob projednávání a takový návrh, který se dnes ve Sněmovně projednává, hlavně kvůli rychlosti, s jakou je zákon připravován, kvůli nesystematičnosti,“ poznamenal Holiš.

Na financování nepedagogů i části ostatních neinvestičních výdajů podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dostanou obce a kraje od září do konce letošního roku 11 miliard korun. Je to částka, kterou by na to stát vynaložil za třetinu roku, navýšená o půl miliardy, uvedl dříve Stanjura. Příští rok by podle něj převedená částka pro obce a kraje mohla činit 32,4 miliardy korun a pokrývala by financování po celý rok.

Pavel podpořil kraje i v otázce financování oprav silnic druhých a třetích tříd. Hejtmani totiž nemají informace, kolik peněz a kdy dostanou, řekl první místopředseda asociace a ústecký hejtman Richard Brabec (ANO). „Byly slíbeny čtyři miliardy korun, dokonce v programovém prohlášení vlády snad je i šest miliard, ale zatím jsme neviděli ani korunu. Zimní sezona pomalu končí, začne se blížit ta stavební a dnes je velká neznámá v tom, jaké peníze vůbec přijdou,“ podotkl.

Výběr článků

Načítám