Hlavní obsah

Pavel podepsal důchodovou reformu

2:06
2:06

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Prezident Petr Pavel v pátek podepsal důchodovou reformu, která zvyšuje věkovou hranici pro odchod do penze postupně o dva roky na 67 let či sníží výměry nově přiznávaných důchodů. Bez dalšího komentáře o tom informovala prezidentská kancelář.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Prezident Petr Pavel

Článek

Prezident již dříve avizoval, že návrh připravený ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) podepíše. Vláda důchodovou reformu prosadila přes odpor opozice a vyslyšela výzvy demografů a ekonomů, podle nichž je stávající systém do budoucna neufinancovatelný.

Vedle postupného zvyšování věku odchodu do penze až na 67 let novela určuje okruh lidí, kteří budou mít nárok na dřívější odchod do důchodu bez jeho krácení. Až o pět let dříve budou moci odejít do penze bez krácení lidé pracující ve čtvrté rizikové kategorii profesí. Jedná se o zhruba 15 tisíc lidí.

PŘEHLEDNĚ: Co všechno mění důchodová reforma

Ekonomika

Od roku 2026 se také nově přiznávané důchody budou zvedat o stokoruny méně, než se zvyšují dnes. Započítávat se bude každý rok menší část výdělku. Penze ale nebudou klesat, protože se dál budou valorizovat.

Reforma rovněž zavádí například minimální důchod na úrovni 20 procent průměrné mzdy.

V 67 letech budou odcházet polistopadové ročníky

Důchodový věk se zvyšuje už teď, a to u mužů o dva měsíce ročně a u žen obvykle o čtyři. Na současnou hranici 65 let se měl dostat ve 30. letech tohoto století. V 67 letech by podle reformy měli odcházet do důchodu lidé narození po roce 1988.

Důchodová reforma má podle vlády zajistit dostatek peněz i na důchody současných třicátníků, čtyřicátníků a dalších generací. Opoziční hnutí ANO a SPD nicméně avizovaly, že pokud se dostanou k moci, podstatnou část podle nich asociálních úprav v penzích zruší.

Jurečka: Německé mzdy tady ještě léta nebudou, ale sbližujeme se

Ekonomika
Související témata:

Výběr článků

Načítám