Článek
Podle Pavla je namístě i úvaha, zda Ukrajině nedarovat bitevní letouny L-159. Zopakoval, že Česko již Ukrajině poskytlo asi stovku tanků a podobný počet bojových obrněnců.
Připomněl, že západní státy zatím byly zdrženlivé v poskytnutí moderních stíhaček, protože příprava na jejich použití trvá dlouho – i proto, že stroje obsahují utajované systémy. Kyjev zatím dostal z několika zemí stíhačky MiG-29 sovětské výroby. „Vím, že jednání probíhají, a nechme se překvapit, jestli nakonec Ukrajina přece jenom nějaké F-16, možná s demontovanou částí těchto vybavení, dostane,“ podotkl Pavel.
Je namístě se zamyslet možná i nad tím, jestli bychom nemohli Ukrajině poskytnout naše letouny L-159
„Je namístě se zamyslet možná i nad tím, jestli bychom nemohli Ukrajině poskytnout naše letouny L-159 s jistým výhledem a perspektivou na přezbrojení, protože i ty by jako letouny přímé letové podpory právě v protiofenzivě mohly Ukrajině významně pomoci,“ dodal Pavel.
Američané trénují proti L-159: Jsme českými stroji ohromeni
Česká armáda dostala před dvaceti lety z Aera Vodochody 72 kusů L-159. Část používá, 21 jich Česko odprodalo americké firmě Draken k výcviku, další slouží v Iráku a několik jich Česká republika poslala španělské firmě CASA v rámci výměny při nákupu dopravních letadel.
A právě ve středu začala v Aeru Vodochody sériová výroba čtyř cvičných letounů L-39NG pro státní podnik LOM Praha k výcviku vojenských pilotů. Nahradí Albatrosy L-39C. Nové stroje se vyrábějí i pro Vietnam a Maďarsko, zájem má také Slovensko.
Pavel ve středu také potvrdil, že vnitřní a zahraniční politiku bude pravidelně konzultovat s týmem externích poradců, budou mezi nimi například Petr Pithart, Karel Schwarzenberg nebo Michael Žantovský. Koordinovat je bude bývalý diplomat a Pavlův „přítel po boku“ Petr Kolář.