Článek
Pavel o amerických clech, která Trump uvalil i na Mauritánii, obsáhle hovořil se zdejším prezidentem Muhammadem uld Ghazváním. „Naprosto se shodneme v tom, že celní válka neprospívá nikomu a všude, kde je prostor řešit jakýkoliv problém jednáním, tak bychom mu měli dávat přednost. A v tomto případě mně osobně je líto, že americká strana volí takový nátlakový přístup, když vlastně stačilo jednat,“ podotkl.
Český prezident, jehož v Nuakšottu podél cest vítala řada českých a mauritánských vlajek, také poznamenal, že současný americký přístup nesvědčí nejen spojeneckým vztahům, ale ani vztahům se zeměmi, s nimiž dosud USA spolupracovaly bez větších problémů.
Ilustroval to na příkladu Dánska, které podle něj dalo mnohokrát najevo vůli jednat se Spojenými státy o bezpečnosti Grónska i využití tamních nerostných surovin, a „zatím slyšíme z americké strany spíše výhrůžky než vůli jednat“. Přitom, kde je dobrá vůle, tam se podle prezidenta vždy nějaké řešení najde.
Návštěva pětimilionové Mauritánie, která je 13krát rozlehlejší než Česko, má přinést také užší spolupráci v ekonomické oblasti. Smysl orientace na Afriku přitom Pavel, kterého Ghazvání přijal ve vysokou zdí obehnaném a kulometnými hnízdy hlídaném prezidentském paláci, vidí nejen v tom, že Česko hledá jiné partnery a jiná místa, kde se uplatní české výrobky, ale i ve stabilizaci afrického kontinentu, a tím pádem v předcházení migraci.