Článek
"V nemocnicích se nedá očekávat žádná změna proti běžnému dni, pacienti se nemusejí obávat. Akce má být spíše mediálním upozorněním na problém a určitě péče v nemocnicích bude stoprocentně zajištěna," řekla šéfka Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.
Pořádající ČLK tvrdí, že ministr Leoš Heger (TOP 09) omezuje svými zákony a vyhláškami dostupnost, kvalitu a bezpečnost zdravotní péče. Odboráři zároveň Hegera minulý týden vyzvali k odchodu. [celá zpráva]
Pátek 1. března nazvala komora Dnem zdraví lékařů - buď si vezmou volno na odpočinek, nebo půjdou na preventivní vyšetření ke kolegům, jinak prý kvůli náporu práce zanedbávají péči o sebe. Nakonec to ale neudělají.
Praktici se nepřipojí
Distanc od protestu vyjádřilo Sdružení praktických lékařů, které požadavky kolegů pod vedením prezidenta ČLK Martina Kubka odmítlo.
Petici a protest v soukromých ambulancích organizuje ČLK, protest v nemocnicích organizuje Lékařský odborový klub. Akci podporuje Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN).
"Upozornili jsme všechny nemocnice, aby vešly v kontakt s organizátory a jednaly s nimi, aby minimálně byla zajištěna neodkladná péče," řekl právník AČMN Stanislav Fiala. Podle asociace by měla vedení nemocnic vyjít protestujícím vstříc a nijak je neomezovat. Pokud by kvůli protestu bylo poškozeno zdraví pacienta, může to mít i trestně-právní důsledky, řekl Fiala.
Účast zjistí až zpětně
Přehled o počtu zapojených lékařů a nemocnic organizátoři nemají. "Záleží to na situaci v každé nemocnici, kde si budou moci vzít dovolenou a kde budou moci šířit petici právě v ten den," řekl ČTK předseda LOK Martin Engel.
"Dali jsme doporučení, ať petici podepisují zaměstnanci i pacienti. Petici odešlou lékařské komoře, my počty podpisů neevidujeme," doplnila Žitníková.