Článek
„Jsme pevnou součástí Aliance stability. Vyzýváme vyjednavače z ostatních stran, aby to respektovali, stejně jako Aliance respektuje koalici stran v rámci Spolu. Vzájemný respekt je základem férové spolupráce,“ stálo v usnesení, o kterém hlasoval klub Pirátů. A nikdo nebyl proti.
Platí také nabídka pro koalici Spolu, aby se obsadila pražská rada v poměru pět křesel pro koalici včetně postu primátora, pět křesel pro alianci a jedno křeslo pro hnutí STAN.
V praxi výsledek hlasování znamená, že i nadále budou Piráti v povolebním vyjednávání postupovat společně se sdružením Praha sobě. Se sdružením má ale zásadní problém koalice Spolu, pro kterou by to znamenalo, že ODS by jen „doplnila“ pražské vedení.
V Praze tak i nadále bude zřejmě trvat patová situace. Nabízí se proto řešení, o kterém se již od voleb spekuluje, totiž že v hlavním městě se vytvoří menšinová vláda tvořená koalicí Spolu, podporovaná hnutím ANO.
„Spolu by si měla vybrat, jestli to opravdu myslí s vytvořením koalice na bázi demokratického půdorysu vážně, nebo jestli by byla ochotná přistoupit k opoziční smlouvě s ANO s využitím hlasů SPD,“ uvedl k tomu pro Novinky končící pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Spolu se podle něj snaží „narušit vzájemnou integritu aliance“ tím, že ji nerespektuje, nehodlá jednat s jejími zástupci, a tím vznik nové pražské koalice blokuje. „Oproti tomu my koalici dosud plně respektovali jako jednotný celek složený ze tří politických stran,“ vysvětlil Hřib.
„Povolební aliance jsou v poměrném volebním systému zcela obvyklý jev a jsou stejně legitimní jako ty předvolební,“ zdůraznil.
O možném vystoupení z aliance se minulý týden zmínil zastupitel předseda klubu Pirátů Daniel Mazur. K rozpuštění aliance vyzval totiž hlavní vyjednavač za Spolu Zdeněk Zajíček (ODS). „Vyzýváme Prahu Sobě, aby situaci odblokovala, netrvala na pokračování aliance a umožnila Pirátům, aby mohli vstoupit do koalice na vládním půdorysu,“ řekl koncem týdne.
Reakci zástupců koalice Spolu na aktuální hlasování Novinky shánějí.