Článek
„Učiníme tak při příštím zasedání,“ řekl Paroubek s tím, že zákon přednese jako předseda strany on sám. Dodal ovšem, že se o kroku bude ještě radit zejména s bývalým ministrem zdravotnictví Davidem Rathem.
Paroubek zopakoval, že jeho strana poplatky hodlá zrušit při první možné příležitosti. „Nezrušili bychom jen poplatek za pobyt v nemocnici. I tento poplatek je ale za stávajících pravidel příliš tvrdý. Platit musejí například zbytečně rodiče dětí, které jsou v inkubátoru, a další,“ řekl předseda ČSSD.
Čunek: po půl roce to přehodnotíme
Paroubkův protivník v debatě, lidovecký předseda Jiří Čunek, rovněž potvrdil předchozí stanovisko své strany k poplatkům ve zdravotnictví. KDU-ČSL podle Čunkových slov počká do poloviny roku a následně posoudí dopad reformy na skupiny obyvatelstva.
„Nechceme nic opravovat. Jen se podíváme, zda nejsou skupiny, kterým je třeba ulevit. Budou-li takové, zohledníme to,“ řekl Čunek s tím, že s postupem souhlasilo i ministerstvo zdravotnictví, v jehož čele stojí Tomáš Julínek z ODS.
Poplatky ve zdravotnictví zavedla vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) od ledna jako součást tzv. reformy veřejných financí. Lidé od nového roku např. zaplatí za návštěvu u lékaře 30 korun, stejnou částku dají i za položku na receptu, 60 korun uhradí za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.
O poplatcích má ještě rozhodovat také Ústavní soud, až bude posuzovat opoziční stížnost na reformu veřejných financí.