Článek
Hlava státu podmínila podpis smlouvy vyjednáním takových záruk, které by znemožnily prolomení Benešových dekretů. Zelení v reakci přispěchali s nápadem na odvolání Klause, stejnou úvahu začali řešit i někteří diplomaté v EU. Paroubek se v pondělí za prezidenta postavil.
„Úvahy, které zaznívají jak doma, tak ze zahraničí, o odvolání prezidenta z funkce, považujeme za projev neznalosti, v horším případě za pohrdání českou ústavou. V zájmu úspěšné ratifikace Lisabonské smlouvy varujeme před podobnými úvahami, které jsou ve svém důsledku urážlivé pro českou veřejnost,“ uvedl Paroubek na tiskové konferenci v Lidovém domě.
Ačkoliv podle Paroubka považuje jeho strana Klausovy požadavky za nadbytečné, pokládá za nutné o nich jednat a hledat řešení. ČSSD míní, že je to zřejmě jediná cesta k ratifikaci Lisabonu. „Chápeme požadavek prezidenta Klause za poslední podmínku, při jejímž splnění prezident Klaus Lisabonskou smlouvu ratifikuje,“ sdělil Paroubek.
Pokud se potvrdí, že Klaus informoval o svých požadavcích bývalou vládu Mirka Topolánka (ODS), sociální demokracie žádá, aby byly sděleny důvody, proč nebyly požadavky akceptovány a kabinet je nebyl schopen prosadit. Paroubek v této souvislosti vyzval Klause, aby se k tomu osobně vyjádřil a sdělil, jak s Topolánkovou vládou komunikoval.
K tomu stejnému šéf ČSSD vyzval exministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09). „V této věci je nutné jasně vysvětlit, kdo je viníkem této situace a kdo za tyto komplikace nese politickou odpovědnost,“ míní Paroubek.