Článek
Úředníci dospěli k závěru, že dosud neřešili srovnatelný případ s tak masivním zásahem do osobní a pracovní sféry. Napsal to v pondělí server Česká justice. Parkanová čelila stíhání od roku 2012, soudy ji definitivně osvobodily loni v říjnu.
„Ministerstvo spravedlnosti tímto JUDr. Vlastě Parkanové vyslovuje omluvu za nezákonný postup orgánů činných v trestním řízení, v jehož důsledku bylo vydáno nezákonné rozhodnutí o zahájení jejího trestního stíhání,“ cituje server z oficiální omluvy, kterou podle něj Parkanová obdržela před časem.
Ministerstvo také částečně uznalo nárok Parkanové na finanční satisfakci za nemajetkovou újmu způsobenou nezákonným trestním stíháním a pak také za neúměrnou délku trestního řízení.
Parkanová má nárok na odškodné, shodl se Blažek s jejím advokátem Sokolem
Při posuzování výše odškodnění ministerstvo konstatovalo, že se jednalo o „masivní zásah do osobní a pracovní sféry žadatelky“.
Při určení výše odškodnění úředníci přihlédli k tomu, že „trestní stíhání bylo vedeno pro čin bezprostředně související s výkonem vysoké politické funkce“, a také k tomu, že obdobný případ dosud neposuzovali.
Nákup čtyř transportních letounů CASA C-295 zhruba za 3,5 miliardy korun vláda schválila v roce 2009.
O tři roky později vyšlo najevo, že nákup vyšetřuje policie, když policisté v červnu 2012 požádali o vydání Parkanové, tehdejší místopředsedkyně Sněmovny, ke stíhání. Parkanová poté na funkci rezignovala.
Parkanová a bývalý šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk byli obviněni ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou 818,8 milionu korun.
Černochová se omluvila Parkanové za „hanebné“ stíhání
Později byla částka snížena na 777 milionů Kč. Obžaloba jim vytýkala, že před rozhodnutím o nákupu nenechali zpracovat nezávislý posudek.
Soudy pak ale Parkanovou i Staňka zprostily obžaloby. Případ skončil definitivně, když letos v lednu nejvyšší státní zástupce Igor Stříž uvedl, že v kauze nepodá dovolání.