Článek
„K jeho odvolání nemám zákonný důvod. Případné odvolání, které by nebylo zákonně podloženo, by mohlo vést k žalobě a následnému odškodnému, což by stálo Prahu miliony korun. Nepodceňuji ale závažnost situace,“ reagoval primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) na přímý dotaz, proč drží ve funkci Kubelku, který čelí poslední týdny kritice a kvůli tomu se hovoří o snižování důvěry v úřad.
Svoboda svými slovy narážel na případ, kdy někdejší primátorka metropole Adriana Krnáčová (ANO) dala výpověď v roce 2018 tehdejší ředitelce magistrátu Martině Děvěrové, která se ale proti tomu bránila soudně. Soud následně výpověď označil za nezákonnou a Praha musela úřednici zaplatit 10 milionů korun.
Pozornost se na Kubelku upřela začátkem prosince, kdy média upozornila na to, že udělil své někdejší asistentce odměny ve výši 857 tisíc korun, k tomu užívala městský byt v centru města. Doposud přitom není téměř zdůvodněno, za co přesně takto vysoké bonusy Kubelka své podřízené udělil.
Šéf pražského magistrátu se odvázal, asistentce dal odměny 857 tisíc a služební byt v centru k tomu
Po vypuknutí kauzy se Svoboda Kubelky zastal s tím, že rozdělování bonusů je plně v jeho kompetenci a řada úředníků si mimořádnou odměnu zaslouží. „Mnoho úředníků odvádí nadstandardní práci a za mě je velmi nešťastné, když se takto ve veřejném prostoru zneužívá téma odměn k šíření závisti a vyvolávání domněnek neoprávněnosti a zneužívání systému. Tento přístup chápu vůči politikům, ale nesouhlasím s ním vůči zaměstnancům,“ řekl Novinkám tehdy Svoboda a dodal, že podle právní analýzy Kubelka zákon neporušil.
Podle opozice je ale částka přestřelená a její zástupci upozorňují na to, že takové odměny nedostávají ani ředitelé odborů.
Peníze jako premiér
Nyní, zřejmě i kvůli tomu, že kauz ředitele Kubelky je vícero, už je kritičtější a odměnu za adekvátní nepovažuje.
„Výše odměny mi připadá nepřiměřená. I přes zdůvodnění pana ředitele Kubelky ji za adekvátní nepovažuji. Panu řediteli jsem to řekl a doporučil mu, aby do budoucna při navrhování odměn dodržoval přiměřenost výše odměn. Zároveň jsem ho varoval, že v opačném případě by ztratil mou důvěru,“ dodal Svoboda s tím, že je důležité, aby se do budoucna na magistrátu nastavil transparentní systém odměňování. To ostatně vedení města uložilo i zastupitelstvo.
Svoboda zároveň jedním dechem opět připomněl, že přidělování odměn zaměstnancům je výhradně v gesci Kubelky. „Nese odpovědnost za svá rozhodnutí v této oblasti,“ dodal primátor.
Svoboda v uplynulých dnech čelil kritice opozičních zastupitelů z Prahy sobě, ale i koaličních Pirátů kvůli tomu, že přidělil Kubelkovi za loňský rok mimořádnou odměnu 2,2 milionu korun, což je meziročně asi o milion více. Opoziční politici například podotkli, že si ředitel magistrátu přišel na podobné peníze jako premiér.
Až do pondělního mimořádného zastupitelstva přitom nebylo jasné, proč k přidělení takto vysokých odměn primátor přistoupil. Svoboda to na plénu zdůvodnil mimo jiné tím, že Kubelka zajistil nákup nové budovy pro zaměstnance na Václavském náměstí, což do budoucna přinese úspory.
Čižinský kvůli horentním odměnám asistentce žádá hlavu šéfa magistrátu. Ostatní politici mlčí
„Ředitel magistrátu vede úřad s více než 2300 zaměstnanci a odpovídá za rozpočet přes 110 miliard korun. To zahrnuje i strategické kroky, jako je například nákup budovy bývalé Komerční banky na Václavském náměstí, který přinese městu výrazné úspory a komfort pro zaměstnance i návštěvníky úřadu. Tyto aspekty odráží odměny, které byly uděleny v souladu s platnými pravidly,“ popsal podrobněji důvody odměny Novinkám Svoboda.
Hřib versus Kubelka
Primátor si zároveň neodpustil připomínku, že Kubelku zdědil po předchozím vedení města, které tehdy vedl současný náměstek primátora pro dopravu a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. „Tehdy byl ve výběrovém řízení schválen nejen hlasy Pirátů, ale i Prahy sobě, kteří jeho schopnosti oceňovali a těšili se na spolupráci. Byl představován jako člověk, který má přinést profesionalitu a efektivitu do řízení magistrátu. Dnes ale vidíme, že má své rezervy a že tehdejší vedení nezajistilo jeho bezproblémové fungování. Současná kritika tak spíše působí jako pokus o politické body než jako snaha o nápravu,“ rýpnul si Svoboda, podle něhož se systém odměňování nastavoval za éry minulé koalice.
Předseda Prahy Sobě a dopravní náměstek primátora v minulém volebním období Adam Scheinherr po vydání textu pro Novinky upřesnil, že zástupce jeho strany a úřadu pro Kubelku tehdy nehlasoval.
„Piráti a Praha sobě by měli přestat s osobními útoky a politickými hrami a místo toho spolupracovat na zlepšení systému, který sami nastavili. Praha potřebuje konstruktivní přístup, ne další zbytečné politické spory,“ dodal Svoboda.
Kubelkovy kauzy začaly postupně vyplouvat na povrch poté, co se pustil do otevřeného a mnohdy vyhroceného sporu s náměstkem primátora pro dopravu a šéfem Pirátů Zdeňkem Hřibem, za jehož primátorské éry byl Kubelka do čela úřadu vybrán. Podle informací z magistrátu má ale spor do určité míry paralyzovat i chod instituce, která je prý nyní zavalena žádostmi dle informačního zákona, a dotýkat se samotné práce úředníků a vztahů na magistrátu.
„Tyto kauzy bezpochyby vrhají stín na práci magistrátu a je důležité, aby byly co nejdříve vysvětleny. Zároveň však nemůžeme opomenout, že magistrát pod vedením pana Kubelky získal řadu ocenění, například za rovné příležitosti nebo digitalizaci procesů, což potvrzuje vysokou úroveň práce, kterou úřad vykonává. Úřad spravuje agendu pro více než milion obyvatel, což je obrovská odpovědnost, a navzdory těmto problémům magistrát v mnoha oblastech dosahuje velmi dobrých výsledků,“ osvětlil Svoboda.
V pondělí na zastupitelstvu čelil Kubelka kritice opozice kvůli netransparentnímu rozdělování parkovací karet pro celou Prahu, které umožňují členům krizového štábu zaparkovat zdarma kdekoliv v metropoli bez ohledu na zónu. Celkem bylo vydáno 39 neomezených parkovacích karet, přičemž 14 přidělil samotný Kubelka, dvě z nich mají auta, která jsou psána na ředitelovu manželku. U sedmi Kubelka odmítá říct, kdo jimi disponuje. Zastupitelům stroze pouze sdělil, že se nedopustil žádného nezákonného jednání, a více se k věci odmítl vyjádřit.