Hlavní obsah

Památník v Letech bude postaven ještě letos

Už na konci tohoto roku by měl být dostavěn Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách v Letech u Písku. Bude připomínat především oběti romského pracovního tábora, který tam stál za druhé světové války. Výběrové řízení na zhotovitele vyhrála firma Protom Strakonice a stavba vyjde na 98,6 milionu korun, když 26,5 milionu korun půjde z norských fondů.

Foto: Pavel Orholz, Právo

Ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová na místě budoucího památníku v Letech.

Článek

Právu to na místě památníku potvrdila ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová s tím, že na stavbu návštěvnického centra a rekultivaci provizorního pohřebiště byly celkem tři nabídky.

„Hlavní podstatou celého památníku bude návštěvnické centrum. Bude to dřevostavba se stálou expozicí, která by měla být vytvořená z perspektivy obětí, tedy těch vězněných. Součástí areálu bude i současná kulturní památka - provizorní pohřebiště s amfiteátrem a replikami vězeňských staveb,“ uvedla Horváthová.

Konstatovala, že součástí památníku bude i kruhový chodník, který obkrouží původní areál tábora, a na tomto chodníku budou paprsky, které budou odpovídat počtu obětí tábora. „Jeden bude symbolicky navíc, za oběti, které nebyly v evidenci,“ podotkla Horváthová.

Záběry z dronu: Vepřín v Letech jde k zemi. Bagr strhl kus první budovy

Domácí

Zhotovitel by měl mít na stavbu 345 dní a památník by tak měl být hotový už na konci tohoto roku.

Ke vzniku památníku v Letech vedla velmi dlouhá cesta a stát musel vykoupit za asi 452 milionů korun od společnosti Agpi i vepřín, který stál na současném místě od 70. let minulého století.

Demolice vepřína skončila v prosinci minulého roku, když vyšla na asi deset milionů korun.

Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci.

V lednu 1942 se tábor změnil na sběrny, v srpnu pak byl určen pouze pro Romy. Od té doby do května 1943 táborem prošlo 1308 Romů – mužů, žen i dětí, z nichž 327 v něm zahynulo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi.

Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů.

Za zpochybňování genocidy potvrdil soud Roznerovi podmínku

Krimi
Související témata:

Výběr článků

Načítám