Článek
Besídku vytvořili řemeslníci ze Staré Huti podle dobových fotografií a vyšla na necelých 200 tisíc korun. Původní stavba, kde v letech 1926–1935 zazněly myšlenky, které Čapek později zachytil ve svém slavném díle Hovory s T. G. Masarykem, se totiž nedochovala.
„Masarykova besídka není jen novým lákadlem pro návštěvníky, ale také připomínkou hodnot, které oba muži sdíleli, otevřenosti, dialogu a hledání pravdy i budování skutečné demokracie,“ řekl při slavnostním otevření středočeský radní Václav Švenda (Spojenci).
Citát jako suvenýr
Pro Památník Karla Čapka, muzeu věnovanému životu a dílu spisovatele a jeho ženy, herečky Olgy Scheinpflugové, představuje obnova besídky podle ředitele Zdeňka Vacka srdeční záležitost. „Návštěvníci v ní mohou na vlastní kůži zažít atmosféru, v jaké před takřka sto lety vznikala slavná kniha Hovory s T. G. Masarykem,“ poznamenal.
Posezení na prosté tvrdé dubové lavici je možné zpříjemnit si kávou či jiným občerstvením z nedalekého muzejního bistra, případně knížkou z muzejního obchůdku. „Mimochodem ke kávě tu každý dostane namátkou vybraný citát z díla Karla Čapka, který si může odnést jako suvenýr,“ doplnil.
V rámci stálé expozice Památníku Karla Čapka si návštěvníci mohou prohlédnout také část zaměřenou na vztah Čapka a Masaryka. Návštěva zahrady a Masarykovy besídky je zdarma, a to v otevírací době památníku.