Článek
Vyhlídky obyvatelé Hodslavic slavnostně otevřeli v neděli 5. června, u každé z nich zazpívali lidovou písničku. S nápadem na vyhlídky přišla jedna z místních obyvatelek Lenka Šíchová.
K jejich vytvoření ji inspiroval spis Krásověda, který Palacký napsal v mládí.
„Hledala jsem nějakou platformu, na které bychom mohli Palackého představit. A zvolila jsem umění, protože je nadčasové, lidi baví, a navíc František Palacký miloval krásu a umění,“ poukázala s tím, že slovo umělec či umělecký vetkl do češtiny právě Palacký.
Motorističtí nadšenci z Novojičínska vyrazili na jízdu spojenou s Palackým
První fotopoint nazvaný právě Krásověda stojí u Palackého rodného domku v centru obce. Jde o velký kruh z kortenu a obsahuje také citát a podpis Otce národa.
Zbylé tři vyhlídky jsou na kopcích nad Hodslavicemi. Prvním je obří dřevěný rám umístěný poblíž Lípy u Fojtova léska, jak místní lokalitu nazývají.
„Je to Frame Hodslavice, frame jako rám. Angličtinou chceme upozornit na to, že Palacký uměl 16 jazyků,“ poukázala.
Zbylé dva fotopointy jsou umístěny na protějších kopečcích. Základní kámen je sestaven z několika kamenů pocházejících z Hodslavic a kamene ze Zaryje na Radhošti.
Právě odtamtud pocházel první základní kámen na stavbu Národního divadla, který v dubnu 1868 Palacký v Praze osobně přivítal.
„A obří školní židle představuje první školní židli Františka Palackého. Je to připomínka toho, že se tady u nás začal učit a současně upozorňuje na to, že se učil a vzdělával po celý život,“ popsala Šíchová s tím, že na každém místě, která lze obejít zhruba za hodinu, se mohou lidé vyfotit, uspořádat piknik či jen posedět a vnímat krajinu.