Článek
Den památky Jana Palacha připomene upálení vysokoškolského studenta na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. V případě Komenského jde o připomínku jeho narození.
Debatu o Palachovi ve Sněmovně rozvířily výroky komunistického poslance Miroslava Grebeníčka, který tvrdil, že se student neupálil na protest proti komunismu.
Grebeníček hovořil o "obludných lžích a účelových dezinformacích" a o "pokleslé duševní a politické úrovni těch, kteří si vystačí s kompilací polopravd, lží a nenávistných výpadů".
Novela, zavádějící připomínku Palachova upálení, vstoupí symbolicky v platnost 11. srpna, tedy v den 65. výročí studentova narození.
"Novela je především symbolickým aktem a historickým mementem. Ačkoli jsme si během projednávání návrhu museli vyslechnout rozličné interpretace činu Jana Palacha, jsem přesvědčena o tom, že význam je všem demokraticky smýšlejícím občanům dobře znám," prohlásila poslankyně Jana Černochová (ODS).
Svátek o víkendu se nahrazovat nebude
Zákonodárci naopak neschválili návrh poslance ČSSD Ladislava Šincla, aby v případě, kdy připadne státní svátek na víkend, následovalo volno v pátek, nebo v pondělí. Pro návrh hlasovalo pouze 23 poslanců. Šincl na jednání Sněmovny vyvracel názory, že by se v důsledku jeho návrhu státní svátky posouvaly.
„Například nejbližší svátek 1. květen, když by připadl například na neděli, tak by ti, kdo chtějí tento den slavit v průvodech či účastí na manifestacích, mohli v tento den klidně chodit v průvodech či manifestovat. A ti ostatní včetně mne by mohli tento svátek slavit něčím zajímavějším, třeba pod rozkvetlou třešní, tak jak nás k tomu symbolicky nabádá Karel Hynek Mácha ve své slavné básni Máj,“ prohlásil s tím, že by volno v tomto případě následovalo v pondělí.