Článek
„Disponujeme seznamem více než 50 rodin, které projevily ochotu přijmout syrské děti mezi sebe. Další lidé nabízejí jinou formu podpory - výlety, svátky, doučování, odbornou psychologickou pomoc,“ uvedla iniciativa.
Podle jejích představitelů je připraven i státní aparát. Jediné, co podle iniciativy chybí, je politické rozhodnutí, na jehož základě by se Česká republika mohla postarat o „dvě třídy“ dětí utíkajících před válkou.
„Bohatá a sebevědomá země se silnou tradicí pomoci slabým a bezmocným by něco takového měla dokázat,“ zdůraznila iniciativa.
Premiér Babiš v rozhovoru pro Právo odmítl přijmout byť jediného sirotka. [celá zpráva]
Vysloužil si za to kritiku opozičních politiků. Rozdílný názor má i Babišův koaliční partner - ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). [celá zpráva]
Filipi se Babiše zastala
Babiš v pondělí novinářům řekl, že má obavu, že celý návrh je pouhé "plácnutí do vody". "Paní Šojdrová se chtěla zviditelnit, i její vlastní strana ji v tom nepodpořila. Ona navštívila nějaký ostrov a přišla s tou myšlenkou. Myslím, že vychází z věcí, které možná nejsou reálné," konstatoval premiér.
Babiše se podle informací Novinek zastala česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi. Premiérovi napsala, že v přesunu sirotků do kulturně a sociálně odlišné země nevidí smysl. Podle ní je daleko významnější pomáhat na místě, což Česko činí v rámci humanitární a rozvojové spolupráce.