Článek
Krátký prudký déšť v severních Čechách zaplavil kolejiště tramvají a mostecký dopravní podnik musel zavést náhradní autobusovou dopravu. V několika dalších obcích kvůli bouřce spadly stromy. Žádnou škodu ale nezpůsobily, řekl operační důstojník mosteckých hasičů.
Jedním z prvních míst zasažených prudkými bouřkami byl v pátek Jirkov na Chomutovsku. Jen několik málo minut stačilo, aby se Jirkov na Chomutovsku pokryl bílou slupkou. Padaly totiž kroupy, a to od drobných ledových kuliček až po kusy ledu velkých jako holubí vejce.
"Zvlněná studená fronta provázená bouřkami a přeháňkami ovlivní v pátek odpoledne a večer počasí v západní polovině Čech, v noci ve východních Čechách a na Českomoravské vrchovině a jižní Moravě. V sobotu v poledních, odpoledních a večerních hodinách bude ovlivňovat už jen Moravu a Slezsko," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Bouřky by mohly rozvodnit menší toky
Nejvyšší denní teploty budou dosahovat v Čechách v sobotu 30 až 33 st., na ostatním území 26 až 30 st. Meteorologové také upozornili, že se v pátek odpoledne může v Čechách vyskytnout zvýšená koncentrace přízemního ozónu.
Bouřky budou místy doprovázet přívalové deště s intenzitou do 30 mm za hodinu, ojediněle 30 až 60 mm za hodinu. Místy se vyskytne i krupobití.
"V důsledku přívalových srážek může dojít k prudkému krátkodobému rozvodnění malých toků, potoků, nebo i jindy suchých koryt, k zatopení sklepů, garáží, níže položených bytů či komunikací," dodali meteorologové.
Padly teplotní rekordy
V Českých Budějovicích padl v pátek teplotní rekord. Meteorologové tam ve 13:30 naměřili 30,7 stupně Celsia. Řekl to František Vavruška z českobudějovického pracoviště ČHMÚ. Dosavadní rekord pro tento den, který činil 29 stupňů, pochází z roku 1948.
Také v západních Čechách naměřili v pátek rekord. V Plzni-Bolevci na Mikulce ukázala pracovníkům pobočky ČHMÚ rtuť teploměru 31,4 stupně. Stejnou hodnotu zaznamenali ve Staňkově na Domažlicku. Předchozí rekord pro tento den je z roku 1986, kdy zde naměřili 29,8 stupně.