Hlavní obsah

Pacienti jsou překvapeni, doplatky u léků vzrostly o desítky procent

Právo, Václav Pergl

V rozporu s tím, co ministerstvo zdravotnictví celý tento rok prohlašovalo, tedy že léky se budou zlevňovat a pacienti za ně více doplácet nebudou, je skutečnost posledních dní zcela jiná. U některých léků, zejména na vysoký krevní tlak, astma a epilepsii se doplatky zvýšily o desítky procent.

Foto: Dana Kysučanová, Novinky

Článek

„Zhruba u 180 kódů léků došlo ke změnám v cenách léků a úhradách od zdravotních pojišťoven. Zvýšila se spoluúčast pacientů o desítky procent,“ řekl Právu ve čtvrtek Stanislav Havlíček, prezident České lékárnické komory.

Místo 30 korun se doplácí 588

Zvyšováním spoluúčasti za léky je šokován i Svaz pacientů. Ten požaduje na ministerstvu zdravotnictví vysvětlení, jak je možné, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) takto nově stanovil úhrady.

„Zdražení doplatku na lék Sabril pro epileptiky stouplo z 30 na 588 korun a nemá levnější alternativu,“ řekl prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. „Žádáme ministra zdravotnictví Leoše Hegera o zrušení původního rozhodnutí a také požadujeme personální změnu na postu ředitele SÚKL,“ prohlásil Olejár.

Prezident České lékárnické komory Havlíček Právu sdělil, že zvýšení spoluúčasti se týká především léků na léčbu vysokého krevního tlaku, které se většinou používají v pozdějších fázích onemocnění v kombinaci s jinými léky. Dále více zaplatí pacienti za léky na astma a již zmíněnou epilepsii.

„Z pohledu lékárníka nás úprava nepřekvapuje. Je to situace, která se opakuje prakticky každý měsíc,“ řekl Havlíček. Dodal, že u přípravku Ebrantil, což je lék na léčbu vysokého krevního tlaku, se spoluúčast pacienta zvýšila o 150 korun a u většího balení až o 250 korun.

Ministerstvo čeká, že výrobci zlevní

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň Právu řekl, že ministerstvo očekává, že výrobci léků v řádu týdnů své medikamenty zlevní tak, aby se ceny vešly do nových úhrad od zdravotních pojišťoven.

„V takovém případě by pak pacienti vyšší poplatky nemuseli hradit,“ řekl Sršeň. Informoval, že v přepočtu na počet obyvatel v České republice užíváme velké množství léků na vysoký krevní tlak, mnohem více než je v Evropské unii běžné. Podle něj by praktičtí lékaři, ale i specialisté měli na to rovněž myslet při předepisování léků.

Související témata:

Výběr článků

Načítám