Článek
Nemocnice muži doposud vyplatila 1,1 miliónu korun, což je podle jejího názoru dostatečné za újmu v souvislosti s ponecháním roušky v dutině břišní. U zbytku nároku, jako například ušlý výdělek, poukazuje na již existující závažné zdravotní potíže pacienta ještě před zmiňovanou operací a s nimi související dlouhodobou pracovní neschopnost.
Muži v roce 2021 v domažlické nemocnici operovali nádor na tlustém střevě. Během zákroku mu v břiše zapomněli roušku, která začala později hnisat a prorostla až do tenkého střeva. Život P. H. zachránila další operace, při které mu část střeva museli odebrat a zavést umělý vývod, se kterým byl nucen žít asi rok.
Chemoterapie zabrzdila zánět
Na zapomenutou roušku lékaři přišli až po několika měsících po ukončení chemoterapie.
„V popisu snímku z kontrolního CT vyšetření byla zmínka o cizím tělese. Chirurg mi po prohlédnutí CT snímku nejprve promačkal břicho a pak řekl, že jsem nejspíš spolkl kus staniolového obalu od jogurtu nebo od taveného sýra. Doporučil, abych jedl hodně pevnou stravu, jako třeba zelí, a sledoval stolici, že to ze mě vyjde samo. Další kontrolu mi stanovil za měsíc,“ popsal Novinkám pacient první reakci v domažlické nemocnici.
Zašili mu roušku v břiše. Viníka policisté nenašli
A protože si byl jistý, že nic kovového nespolkl, a přidaly se další zdravotní obtíže, nechal se následně vyšetřit v nemocnici v Klatovech, kde skončil na operačním sále. Z narkózy se probudil s dýchacím přístrojem na obličeji a s několika vývody z břicha. „Lékaři mi řekli, že po předchozí operaci ve mně zůstala bavlněná rouška 45 × 45 centimetrů, která už byla zhnisaná a prorůstala do tenkého střeva. Za to, že nezpůsobila agresivní zánět daleko dřív, prý mohla chemoterapie, která ničila proces otravy v těle. Onkolog mi říkal, že bez ní bych zřejmě tak rozsáhlý zánět nepřežil,“ dodal muž.
Kdo pochybil během operace, se snažili zjistit i policisté. Ti sice dospěli k závěru, že došlo k selhání při kontrole počtu roušek, ale už nevypátrali, kdo je špatně spočítal. Případ proto odložili.
„Nepodařilo zjistit přesný počet roušek, který byl při operaci použit, a zjistit tak, zda došlo k zašití roušky poškozenému v břišní dutině vinou chybného počítání roušek před či po operaci, během balení po jejich sterilizaci v nemocnici nebo při kompletaci ještě u výrobce,“ stojí v policejním dokumentu, se kterým se Novinky seznámily.
Další žaloba
Domažlická nemocnice v současné době čelí ještě žalobě manželů z Horšovského Týna, kteří se domáhají odškodnění za smrt jejich 16 měsíčního syna. Ten v březnu 2020 zemřel po chybném zákroku tamního primáře Františka Zahálky. Ten byl pravomocně uznán vinným za smrt dítěte, kterému po požití několika kusů syrových fazolí, které by dítěti žádnou újmu nezpůsobily, vypláchl žaludek silným solný roztokem, což způsobilo metabolický rozvrat a dítě zemřelo.
Nemocnice v průběhu soudního sporu zaplatila rodičům již 2,6 miliónu korun, což je ale podle názoru soudkyně málo vzhledem k útrapám, kterými si po smrti syna prošli. Dala proto ještě nemocnici čas pro případné navýšení částky. Pokud ale k tomu nedojde, rozhodne o konečném odškodnění rozsudkem.
Primář dítě při výplachu žaludku předávkoval solí. Za jeho smrt dostal podmínku a nesmí léčit
.