Článek
„Chápeme, že pokud se někdo věnuje extrémní formě otužování, je schopen tuto akci absolvovat bez následků. Ale dovolujeme si požádat potencionální účastníky, aby zvážili, zda jejich připravenost je dostatečná. Zda se nevystaví zbytečnému riziku,“ apeluje mluvčí horské služby Marek Fryš. A upozornil na případ z minulého víkendu, kdy museli záchranáři na Sněžce pomáhat skupině deseti lidí. Vyrazili na túru v teplácích a lehkých botách.
„Lidí, kteří se do takové situace dostanou z neznalosti, nezkušenosti, je stále dost. Bohužel v posledních letech se často setkáváme se zásahy u lidí, kteří se v nedostatečném, téměř žádném oblečení vydávají do hor zcela záměrně. Jejich touha dokázat si, že oni jsou ti správní otužilci a dosáhli v tomto sportu nebo životním stylu takové úrovně, že oni to dokážou, dovedla některé z nich až do situace, která by bez pomoci horské služby vedla k bezprostřednímu ohrožení života,“ dodal Fryš.
V trenýrkách, ale s oblečením v batohu
Organizátorem je Dominik Luks, velký propagátor otužilectví. V polovině listopadu se mimo jiné zúčastnil expedice, s níž jako první otužilci na světě zdolali nejvyšší horu Japonska Fuji. Na vrchol vystoupali za 3,5 hodiny.
Horská služba není represivní složkou, nezakazuje, nenařizuje. Avšak k akci, která se chystá na 14.12., si dovolujeme se...
Posted by Horská služba ČR - oficiální stránka on Thursday, November 28, 2024
„Výstupu se nemůže zúčastnit každý. Zájemci pošlou informační formulář a popíšou své zkušenosti. Všichni účastníci musí mít turistické zimní boty, nesmeky a batoh, v němž bude výživový balíček a teplé oblečení včetně bundy, termoprádla, náhradní ponožky, triko,“ vyjmenoval Dominik Luks. Jeho heslem je dělat nebezpečné věci, ale bezpečně.
Pokuta až 2 miliony
Akce by se mohlo zúčastnit kolem sedmdesáti osob. Což nenechalo chladnými správce Krkonošského národního parku.
„Jde o to, že se jedná o organizovanou akci. A organizované kulturní či sportovní akce na území národního parku jsou zakázány. Lze je povolit výjimkou, ale pouze za stanovení podmínek. Musí být například jasné, jak se budou likvidovat odpadky, a podobně,“ uvedl mluvčí národního parku Radek Drahný a dodal, že pokuta se může v případě nepovolené akce vyšplhat až do výše 2 miliony korun. Připomněl také, že Sněžka je už tak přetížená, že podobné akce do tohoto prostoru nepatří.
„Půjdeme po veřejných cestách, které jsou pro turisty otevřeny i v zimě. Tam není žádný rozpor se zákonem. To by muselo být vyhlášeno lavinové nebezpečí a my bychom se museli nacházet v lavinových oblastech,“ oponuje Dominik Luks.