Článek
Švýcarské úřady zahájily vyšetřování privatizace MUS už v roce 2005 a zablokovaly kvůli kauze kolem 600 miliónů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun) na stovce účtů ve švýcarských bankách. Švýcarská strana se již v první polovině roku 2010 na ČR obrátila s otázkou, zda se chce k trestnímu řízení připojit.
Kvůli průtahům ale stát zareagoval pozdě a na konci loňského roku švýcarské úřady odmítly prominout lhůty pro účast v řízení. Ministerstvo financí se odvolalo, zároveň ale chystá v kauze ve Švýcarsku civilní žalobu.
Soudní poplatky i odměny advokátům
Podle právničky Hany Marvanové, která je ve výboru sdružení, bude muset ČR kvůli podání civilní žaloby zaplatit jen na soudním poplatku 20 miliónů korun, náklady advokátní kanceláři jsou vyčísleny přibližně na sedm miliónů. "Tím to však neskončí," podotkla. Podle ní totiž bude nutné zaplatit také náklady na zajištění účasti při soudních jednáních či vypracování znaleckých posudků. Důkazní břemeno bude totiž v případě civilního sporu na straně Česka. "Jsou to náklady, které by ČR nemusela vynaložit, kdyby se včas na základě několika výzev ze švýcarské strany připojila k trestnímu řízení," podotkla Marvanová.
Kriminalisté prověřují postup odpovědných lidí pro podezření ze spáchání trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Zatím však není jasné, koho konkrétně podezírají. Podle sdružení jsou však odpovědní zástupci pražského vrchního státního zastupitelství a také ministerstva financí. "Nevíme přesně, kdo je odpovědný, ale to je jistě dohledatelné," uvedla Marvanová.
Další postup řeší i ministři
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) již podal kárné žaloby na bývalého pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu, náměstka Libora Grygárka, Ladislava Letka, jenž kauzu MUS dozoroval, a bývalou šéfku odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Marcelu Kratochvílovou. Vytýká jim především průtahy, některé považuje za účelové. [celá zpráva]
Dalším postupem vlády ve snaze připojit se ke švýcarskému trestnímu řízení se v úterý zabývá skupina ministrů. Jednání, které je druhým podobným setkáním, iniciovala vicepremiérka Karolína Peake (VV).
Švýcaři otevřeli vyšetřování souvislostí obchodů s akciemi MUS v roce 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Švýcarská prokuratura případ předala soudu loni v říjnu. Významná část majetku MUS byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a zde "vyprána". Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa nebo podvod.