Článek
Schwarzenberg zdůraznil, že není s to posoudit, zda premiérovi potomci či on sám potřebuje lékařskou péči ohledně duševního zdraví, a není ani vyšetřovatelem, ani soudcem.
Coby bývalý ministr zahraničí však prý vnímá zděšení zahraničních partnerů z toho, „co se u nás děje”. „Co se stalo v této zemi, která před 20 lety byla jednou z nejrespektovanějších v Evropě?” tlumočil Schwarzenberg rezonující obavy.
Odstoupení by bylo projevem vděčnosti Česku
„Nejsem soudce, ale vy, pane premiére, jste v této zemi dostal nejprve občanství, pak jste tady nabyl ohromné jmění a stal jste se dokonce premiérem,” připomněl nepřítomnému Babišovi.
„Byl by důkaz minimální vděčnosti, kdybyste teď odstoupil a nebyl zátěží pro naši diplomacii,” požádal premiéra, jemuž následně připomněl, že zahraniční politika je velmi podobná s „nejstarším řemeslem”, neboť ani v jednom si člověk nemůže vybrat partnera.
Reagoval tím na Babišova slova, s kolika státníky se v poslední době setkal, a připomněl, že i on sám byl ze své funkce v minulosti nucen jednat i s lidmi, kteří měli krev na rukou, případně byli nekompetentní.
„Prosím vás, pane premiére, osvoboďte tuto zemi a odstupte,” požádal doyen Sněmovny premiéra.