Hlavní obsah

Osud trutnovské památky nejistý, nic nepomáhá

Právo, Vladislav Prouza
Trutnov

Osud jednoho z nejstarších domů v Trutnově, nazývaného U Studny, zůstává po havárii vodovodního potrubí v sousedním objektu před třemi lety stále nejistý. Objekt v historickém centru hyzdí popraskané stěny a sklep provizorně zabezpečují dřevěné trámy. Majitel kulturní památky Josef Beneš doposud nenašel s Českou pojišťovnou společnou řeč na způsob opravy šest set let staré zbrojnice v domovním sklepení.

Foto: Mapy.cz

Historický dům U Studny v Trutnově

Článek

Pojišťovna zaštítěná znaleckým posudkem požaduje použití lacinější metody, tzv. torkretování, což je železobetonová výztuž používaná při stavbě tunelů.

Památkáři prosazují středověkou sapu, poničenou vodním proudem z prasklé trubky, kámen po kameni opatrně rozebrat, zdivo vrátit na původní místo a pracně zaspárovat.

Nelze použít metody v rozporu s památkovou péčí
Hynek Beneš, znalec

„Jiný způsob záchrany nepřipadá v úvahu. Na svém stanovisku trváme. Řešení navrhované pojišťovnou s námi nebylo konzultováno. Nelze používat stavební metody v rozporu s památkovou péčí,“ nekompromisně trvá na nákladné opravě památkář Hynek Beneš z trutnovské radnice.

Foto: Vladislav Prouza, Právo

Josef Beneš ve zbrojnici provizorně zajištěné bedněním.

Důchodce a soudní znalec v oboru stavebnictví Josef Beneš nemůže pod hrozbou pokuty od památkářů postup pojišťovny akceptovat.

„Abych vyhověl památkářům, musela by pojišťovna uhradit nákladnější opravu. Sám těch půl milionu korun nemám a účelový znalecký posudek prosazovaný pojišťovnou jsem marně rozporoval,“ popisuje Beneš, jenž se hodlá pustit alespoň do závěrečné rekonstrukce domu, na kterou mu přispěl majitel objektu, v němž 11. února 2017 praskl vodovod.

Průzkum za vlastní peníze

Pojišťovna by podle mluvčí Ivany Buriánkové záležitost ohrožené památky ráda uzavřela. Než na domě, jenž zázrakem přežil předloňskou zimu, dojde k nenávratným škodám.

„Pro dořešení tohoto případu děláme skutečně maximum. Pojištěný před časem doložil určité podklady, které byly následně předloženy znaleckému ústavu k posouzení. Ten však konstatoval, že pro vypracování požadovaného dodatku ke znaleckému posudku jsou podklady nedostatečné,“ konstatovala Buriánková.

„Musel bych za vlastní peníze nechat udělat průzkum, odhadem 70 tisíc korun, které mi v případě, pokud by pojišťovnou prosazovaný posudek nebyl zrušen, nikdo neproplatí. Navíc mi řekli, ať si to vyřídím se sousedem, v jehož domě potrubí prasklo, s nímž ovšem nemám žádný smluvní vztah. Ten jsem v době havárie měl s pojišťovnou,“ reaguje Beneš, jenž historický dům kdysi na vlastní náklady kompletně zrekonstruoval.

Výběr článků

Načítám