Hlavní obsah

Osud šesti porodnic je nejistý. VZP podrží současný provoz rok, nejvýše dva

3:43
3:43

Poslechněte si tento článek

Do dvou let bude jasno, zda se počty porodnic v Česku sníží. Šest nemocnic kvůli nízkému počtu rodících žen nesplňuje potřebná kritéria. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jim proto odmítla prodloužit smlouvu k poskytování péče na dalších pět let, jak bývá standardem.

Foto: Envato

Ilustrační foto

Článek

„Z 82 porodnic, s nimiž měla VZP vloni uzavřenou smlouvu o poskytování péče, v letošním roce nepokračuje zatím pouze jediná, a to uzavřená porodnice v Ivančicích,“ řekl na dotaz Novinek ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

„Se šesti zařízeními ale VZP podepsala smlouvu pouze na jeden až dva roky, tedy nikoli na standardních pět let,“ upozornil.

Pojišťovna tím získala čas na jednání s managementy nemocnic. K ukončení provozu by dojít nemuselo, pokud najde vedení způsob, jak oddělení transformovat nebo třeba propojit s jinou nemocnicí, jak k tomu došlo před časem například u nemocnic v Neratovicích a Mělníce.

Čechům se rodí rekordně málo dětí. Chybějí peníze, bydlení, školky i prestiž

Domácí

Které porodnice podepsaly kratší smlouvy, Kabátek neupřesnil.

Je však pravděpodobné, že jde o ty, které si k porodu vybírá ročně výrazně méně než 600 žen. To je podle odborné gynekologicko-porodnické společnosti minimum pro garantování bezpečných a kvalitních zdravotních služeb. Není to ale jediná podmínka, která o existenci rozhoduje.

„VZP musí garantovat dostupnost této zdravotní služby dle nařízení vlády, proto počet porodů není a ani nemůže být jedinou posuzovanou skutečností,“ doplnil Kabátek.

Redakce už dříve upozornila, že minimální počet porodů nesplňují asi dvě desítky nemocnic a kvůli klesající porodnosti v posledních letech nemají velkou naději na zvrat. V roce 2023 spadl počet nově narozených dětí na 92 tisíc dětí, nejmíň za poslední dvě dekády. Loni se od ledna do konce září narodilo 64 tisíc dětí, neočekává se, že by finální číslo překonalo devadesát tisíc. Letos se předvídá další propad.

Pod limitem byla podle dat za rok 2023 například prachatická (171 porodů), domažlická (237), litoměřická (397) nebo čáslavská (317) a chebská (399) nemocnice. Oficiální údaje zdravotních pojišťoven zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), některé nemocnice ale měly vůči číslům výhrady.

Pro srovnání - například ve Fakultní nemocnici v Ostravě se trvale rodí asi 2000 dětí, kolem 3000 je to v plzeňské fakultní nemocnici, zhruba 1200 v jihlavské nemocnici.

V odlehlých koutech republiky je zásadnější dostupnost. Případem za všechny je jesenická nemocnice, kde ročně nepřekonají ani 300 porodů. Do nejbližší porodnice by ale ženy musely zdolávat horský terén, což je zvlášť v zimě rizikové, provoz tak pravděpodobně není ohrožen.

Největší tuzemská pojišťovna loni uzavírala s nemocnicemi nové dohody o poskytování péče. Dohodla se také na snížení počtu nevyužívaných akutních lůžek, místo toho posílí nemocnice jednodenní chirurgii nebo třeba následnou péči.

Za rok jsme ztratili jedno město. Demografové zjišťovali, proč v Česku klesá porodnost

Domácí

Výběr článků

Načítám