Článek
„Již několik měsíců provádí beninští kolegové screening a výběr pacientů vhodných k operačním výkonům, kterým se budeme po příjezdu věnovat. Naším cílem je přímá pomoc pacientům všech věkových kategorií z různých částí této 14milionové země a současně chceme vytvořit základní podmínky pro dlouhodobou spolupráci v rámci dalších žádaných medicínských specializací,“ vysvětlil vedoucí mise Rastislav Maďar.
Vysoká úmrtnost u kojenců
Kromě poskytování lékařské péče v chirurgii, gynekologii, gastroenterologii a infektologii na klinice v jižním Beninu proběhne řada jednání se zástupci státních orgánů a akademických institucí, například s děkanem Lékařské fakulty Université de Parakou na severovýchodě země.
A proč právě jedou ostravští lékaři do Beninu? „Může za to výborná spolupráce s neziskovou organizací Benin Santé, a navíc zdravotní statistiky Beninu vypovídající za vše – kojenecká i mateřská úmrtnost jsou dvacetinásobně vyšší než v Česku,“ líčil dále Maďar.
Po operaci odjížděli pacienti na kole, vzpomínají na dny v Africe lékaři Vítkovické nemocnice
Průměrná délka života těsně nad 60
Dodal, že nejvíc výpovědní hodnotu ohledně dostupnosti kvalitní zdravotní péče dává ukazatel počtu lékařů na tisíc obyvatel. „V Česku je šedesátkrát vyšší než v Beninu. I proto je průměrná očekávaná délka života v této zemi jen těsně nad 60 lety,“ podotkl děkan.
Ostravští lékaři věří, že dlouhodobá snaha přinese i v této chudé africké zemi výsledky. „Tak, jak se nám to povedlo v minulých dekádách i v jiných afrických zemích,“ doufá Maďar.
Kromě něj se beninské mise například zúčastní i přednosta Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity Lubomír Martínek a přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity Ondřej Šimetka.